Uvoz robe iz Kine u BiH u prva dva mjeseca ove godine “tanji” je za oko 27 miliona maraka u odnosu na isti period lani, što se dobrim dijelom može pripisati posljedicama virusa korona.
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, u januaru i februaru ove godine na domaće tržište iz najmnogoljudnije zemlje svijeta stiglo je 14,72 miliona kilograma razne robe, u vrijednosti oko 70 miliona maraka. U istom periodu lani uvezeno je oko 20 miliona kilograma proizvoda, “teških” više od 97 miliona maraka.
Iz najmnogoljudnije zemlje svijeta BiH najviše uvozi električne mašine, nuklearne reaktore, obuću i igračke.
Osim uvoza, koji je drastično smanjen, pao je i izvoz robe iz BiH u Kinu. Prema podacima Spoljnotrgovinske komore, BiH je za dva mjeseca u zemlju na Dalekom istoku izvezla 5,63 miliona kilograma robe, vrijedne 4,74 miliona maraka, dok je u istom periodu lani plasirala 4,82 miliona kilograma robe u vrijednosti 5,64 miliona maraka.
U plasmanu robe u Kinu prednjače drvo, aluminijum, cink i namještaj.
Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Nemanja Vasić za “Glas Srpske” pojašnjava da je osnovni razlog ovakvog kretanja robe smanjena potrošnja našeg stanovništva.
– Nema nijedne administrativne promjene koja bi bila razlog smanjenja uvoza robe iz Kine, koja je jedan od naših značajnijih spoljnotrgovinskih partnera. Iz Kine ne dolaze hrana i piće, odnosno roba koja je neophodna, pa samim tim građani opreznije kupuju. Ako pogledate šta se najviše uvozi iz te zemlje, jasno je da u kriznim situacijama, kakva je ova izazvana virusom korona, nema mnogo kupaca za te proizvode – pojasnio je Vasić.
Naglasio je da je Kina jedan od najznačajnijih svjetskih igrača u sektoru trgovine, te da je samim tim i saradnja BiH sa tom zemljom Dalekog istoka veoma važna.
Iako u plasmanu robe iz BiH u Kinu prednjači drvo i proizvodi od drveta, sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori RS Lazo Šinik ističe da najmnogoljudnija zemlja svijeta participira u robnoj razmjeni Srpske, ali ne u velikoj mjeri poput nekih drugih zemalja.
– Kada je riječ o izvozu drveta i proizvoda od drveta, tu nema nekih oscilacija, dosta je stabilno tržište. Izvoz proizvoda rezane građe i elemenata se održava na dosadašnjem nivou, s tim što se za Kinu ta roba mora dobro osušiti i upakovati da bi se mogla kontejnerima transportovati. Srpska, recimo, iz Kine uvozi određenu količinu namještaja – rekao je Šinik.
Sirovina
Nemanja Vasić je podsjetio da se sve što se početkom prošle godine dešavalo u Kini odrazilo na cijeli svijet, pa tako i turbulencije u sektoru ekonomije i privrede. Dodao je da naše kompanije sirovinsku bazu u dobroj mjeri obezbjeđuju iz Kine.
(Glas Srpske)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com