Za bolje sutra Roma i Romkinja u BiH

Udruženje građana “Otaharin” iz Bijeljine saopštilo je danas da već desetak godina usmjerava projekte i aktivnosti na sve probleme romske zajednice u Bijeljini – od obrazovanja, stambenog zbrinjavanja, pristupa zdravstvenoj zaštiti i zapošljavanja s posebnim akcentom na zaštitu bezbjednosti djece i ekonomsko osnaživanje žena.

U saopštenju se ističe da je romska zajednica u Bijeljini jedna od najvećih romskih zajednica u BiH, te da je Udruženje “Otaharin”, koje je osnovano 2005. godine s ciljem da se romskoj djeci omogući uključivanje u obrazovni sistem, vrlo brzo fokus sa inkluzivnog obrazovanja proširili na integrativni pristup uključivanju Roma i Romkinja u životne tokove.

Izvršni direktor Udruženja građana “Otaharin” Dragan Joković istakao je da im je posvećen rad na omogućavanju kvalitetnijih životnih uslova romskoj zajednici, omogućio da shvate u kojoj mjeri je romska zajednica isključena, te koliko su veliki problemi Roma u ovoj zemlji.

“Svjesni činjenice da će obrazovanje djeci omogućiti perspektivniji život, shvatli smo i u koliko ekstremnom siromaštvu žive romska djeca – bez osnovnih uslova za život, koliko su često izložena porodičnom ili nasilju u školskoj klupi. Stoga smo fokus sa inkluzivnog obrazovanja proširili na integrativni pristup uključivanju Roma i Romkinja u životne tokove”, rekao je Joković.

Iz “Otaharina” navode da su maksimalno posvećeni i zaštiti ljudskih prava, posebno žena koje su žrtve rodno zasnovanog nasilja, a svakodnevno jačaju svijest građana i institucija o predrasudama i sterotipima o Romima.

“Formirali smo i Dnevni centar za djecu koji pruža široki spektar socijalnih usluga članovima romske zajednice od jednog obroka dnevno, podrške u učenju, radionica, psihosocijalne podrške i savjetovanja, besplatnih udžbenika, školskog materijala, pravne pomoći, medijacije u zajednici do održavanja lične higijene i pranja veša”, naveo je Joković.

On je dodao da na godišnjem nivou Dnevni centra pruži oko 6.500 razičitih socijalnih usluga i već uveliko prerasta u pravi komjuniti centar koji je otvoren za sve članove romske zajednice.

“Otaharin” ima 21 zaposlenog i dva povremeno angažovana saradnika od kojih su 10 Romi i Romkinje.

Udruženje je u dva navrata dobilo nagradu Evropske komisije za najbolje projekte koji su usmjeren na uključivanje Roma i Romkinja te nagradu UEFE za projekat koji doprinosi unapređenju inkluzije kroz sport.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *