Vrijeme prolazi, a pobjede ni na vidiku: Težak poraz Zmajeva u Poljskoj

Bosna i Hercegovina je u četvrtom kolu Lige A Lige nacija izgubila na gostovanju u Poljskoj s 3:0 te se tako našla na korak od ispadanja u Ligu B dva kola prije kraja.

Dušan Bajević se odlučio na identičan sastav kao protiv Sjeverne Irske u polufinalu baraža. Zmajevi su dobro ušli u meč. Pjanić je već u 6. minutu zagrijao dlanove Szczesnog, a zatim je prijetio i Krunić.

Možda i ključni detalj utakmice desio se u 16. minutu. Lewandowski pada na ivici kaznenog prostora nakon duela sa Ahmethodžićem, a sudija Pawson mladom štoperu pokazuje crveni karton. Dojam je da je ova odluka bila prenagla jer je u blizni bio Saničanin.

Bh. fudbaleri su okružili Engleza, ali promjene odluke nije bilo. Jedino je Džeko dobio žuti karton i to zbog prigovora. Nakon toga utakmica je postala jednosmjerna.

Poljaci su preuzeli inicijativu, te su brzim pasovima i sa dosta trke maksimalno korstili igrača više. Zmajevi su pokleknuli u samom finišu prvog poluvremena kada su domaći postigli dva gola.

Nakon jedne odbijene lopte, Jozwiak je odigrao Lewandowskom koji rutinski matira Šehića u 40. minutu. Prvi minut sudijske nadoknade donio je gol Linettyja koji pogađa glavom nakon lijepe asistencije svog kapitena.

Drugo poluvrijeme domaći su otvorili napadima, a u 52. minutu postigli su i treći gol. Strijelac je ponovo bio sjajni Lewandowski koji je rutinski matirao Šehića poslije centaršuta s lijeve strane.

Obzirom na igrača manje, ali i evidentni umor Bosna i Hercegovina nije imala snage da se vrati u utakmicu. Pokušavao je Bajević izmjenama, priliku su dobili Prevljak, Gojak, Hajradinović i Milošević, ali stanje na terenu se nije promijenilo.

Jedina situacija vrijedna spomena u poljskom kaznenom prostoru je situacija iz 65. minute kada je Szczesny nekako uspio izbacili loptu u korner poslije pokušaja Cipetića.

Kako se utakmica bližila kraju Poljaci su postepeno smanjivali brzinu te više nije bilo uraganskih napada i prilika kao u prvih sat vremena utakmice jer je davno sve bilo gotovo. Na kraju je završeno sa 3:0.

Tako je Bosna i Hercegovina skoro godinu bez pobjede. Posljednji trijumf je upisan protiv Lihtenštajna u posljednjem kolu neuspješnih kvalifikacija za Evropsko prvenstvo kada je u novembru 2019. godine bilo 0:3.

Računajući Ligu nacija i baraž za Euro Bajević i nakon pet utakmica nije stigao do pobjede. Zmajevi su posljednji u svojoj grupi sa 2 boda, dok je Poljska poslije remija Italije i Holandije (1:1) izbila na prvo mjesto. Naredni rival bh. reprezentacije je Holandije. Taj meč će se igrati 15. novembra u Amsterdamu.