Vidović: Bez novog budžeta – privremeno finansiranje i problemi za građane

Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović upozorila je da se, ukoliko u ovoj godini ne bude konstituisana Narodna skupština i ne bude usvojen budžet Srpske za narednu godinu, ide u privremeno finansiranje, što bi izazvalo velike probleme u socijalnim davanjima za veliki broj građana.

Vidovićeva je objasnila da bi se u slučaju privremenog finansiranja moglo trošiti samo onoliko javnih sredstava koliko je trošeno u istom određenom periodu 2022. godine.

“To bi izazavalo velike probleme. Prije svega, zbog plata, penzija, boračkih davanja i svih drugih socijalnih davanja. Davanja za porodice sa četiri i više djece, omladinu, djecu poginulih boraca. Na primjer, mi smo u januaru povećali penzije za četiri odsto, ali smo u junu povećali za 10 odsto. Imali smo i dva davanja u vidu pomoći. Mi bismo morali u januaru, februaru, martu /tokom privremenog finansiranja/ isplatiti samo penzije uvećane za pet odsto. Ovih 10 odsto u junu što smo uvećali, ne bismo mogli takve penzije isplatiti”, pojasnila je Vidovićeva u izjavi za RTRS.

Ona je napomenula da u tom slučaju ne bi mogla biti donesena ni odluka o novom redovnom usklađivanju penzija od januara 2023. godine.

“U prvom tromjesečju bi i penzije i plate bile manje za više od 15 odsto. Mislim da bi veliki broj građana bio oštećen”, istakla je Vidovićeva.

Vidovićeva je navela da se ne bi moglo isplaćivati ni uvećanje boračkog dodatka u iznosu od 10 odsto, već samo ono od četiri odsto.

“Ovo novo uvedeno pravo za majke, za porodice gdje ima četvoro i više djece, apsolutno ne bi mogli isplaćivati”, ukazala je Vidovićeva.

Ona je rekla da grantovi za privredu i poljoprivedu, koji su uvećani u ovoj godini, ne bi mogli biti uvršteni.

“U idućoj godini smo za poljoprivredu planirali grant od 185 miliona. To se, naravno, ne bi moglo desiti ako ne usvojimo budžet, stavka bi ostala samo kao što je bila ove godine, a to je 75 miliona”, navela je Vidovićeva.

Posmatrajući navedenu situaciju, ističe Vidovićeva, za ogroman broj građana Republike Srpske bilo bi jako loše ići na privremeno finansiranje.

“Plate, koje smo povećavali u januaru pet odsto, junu 10 odsto, pa u avgustu još 100 KM bi bile mnogo manje nego što su sada”, napomenula je Vidovićeva.

Ona je naglasila da bi to bila velika šteta za sve građane Republike Srpske, s obzirom na inflaciju, čiji će rast biti nastavljen.

“Nadam se da će biti mudrosti i odlučnosti da se ovaj izborni ciklus završi, da se proglase rezultati i da se konstituiše skupština /Narodna skupština Republike Srpske/ koja sve to donosi, i rebalans budžeta i određene zakonske propise bez kojih se ne može donijeti budžet za narednu godinu”, istakla je Vidovićeva.

Vidovićeva je podsjetila da se budžet, obično, usvaja oko 16. ili 17. decembra, što je bio plan i ove godine.

“Mislim da bi tako trebalo i biti”, rekla je Vidovićeva.

Upitana o drugom rebalansu budžeta za ovu godinu, Vidovićeva je rekla da je i za njegovo usvajanje potrebno konstituisanje Narodne skupštine.

“Mi smo onom projekcijom u junu predvidjeli da će se prihod povećati za 350 miliona. U ovom momentu prihodi su veći za 386 miliona što znači da bi do kraja godine u odnosu na ono što smo u junu predvidjeli bilo oko 50 miliona više prihoda u ovoj godini”, istakla je Vidovićeva.

Ona je rekla da su u BiH indirektni porezi veći za nekoliko milijardi KM, od čega dio pripada Republici Srpskoj.

“Kod direktnih poreza, oni su naplaćeni do sada za 300 miliona više u odnosu na prošlu godinu, ali to nije sve budžetski prihod”, navela je Vidovićeva i dodala da je od toga oko 72 odsto budžetski prihod.

Vidovićeva je rekla da bi drugim rebalansom budžeta on trebao biti povećan za oko 50 miliona KM.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *