Hadžići iz Janje kod Bijeljine među najvećim su uzgajivačima povrća, naročito mrkve u BiH.
Opredijelili su se za uzgoj povrtarskih kultura na otvorenom. Posao je težak, radilo se puno i ove godine, ali su sezonu uspješno završili. Porodično, svi su se u domu Hadžića prihvatili poljoprivrede.
Glavno opredjeljenje Hadžićima već dvije decenije je uzgoj mrkve, koja je plasirana na tržištu. Dala je pričaju uprkos teškoj godini dobar rod i kvalitet.
Pored mrkve, na parcelama su svoje mjesto našle i druge povrtarske kulture kao što su rotkva, peršun i cvekla koja je držala pokazalo se i najbolju cijenu.
Rezimirajući dobit nasuprot uloženog novca, cijena mrkve je ove godine kažu bila nešto niža u odnosu na onu iz prošlogodišnje sezone.
I ako evropske zemlje vape za mrkvom, usljed neorganizovanog otkupa izostao je i izvoz ovog povrća sa domaćeg terena. S obzirom da povrće plasiraju na otvorenom tržištu Hadžićima je i u uzgoju mrkve najveći problem kažu prekomjeran uvoz u momentu kada se domaća roba pojavi pred kupcima, što obara cijenu povrću, pa proizvođači gube računicu.
Blagodeti plodne semberske oranice su velike, ipak u sušnim godinama proizvodnja na otvorenom se bez sistema za navodnjavanje ne može zamisliti, pa su i Hadžići njive pod povrćem opremili sistemima kap po kap.
I dio roda rotkve plasiran je tržištu, zalihe koje su Hadžići uskladištili u hladnjaču sačekaće povoljan momenat za plasman.
I dok uskladištena rotkva čeka na plasman uskladištena tokom zimskih mjeseci Hadžići od posla ne odustaju. Još prije mjesec dana završili su sjetvu luka i špinata na njivama. Važno je kažu da se kulture konstantno smjenjuju na proizvodnim parcelama.
Radna mehanizacija je u mnogome olakšala posao. Na pšrocesnoj opremi koja je namijenjena za pranje povrća kako bi se po svim standardima pripremilo za tržište su Hadžići sami pravili.