U Republici Srpskoj uspostavljen je nadzor nad neželjenim događajima nakon vakcinacije, dok je svaku reakciju potrebno pratiti i prijavljivati, istaknuto je na radionici “Praćenje i procjena uzročnosti neželjenih događaja nakon imunizacije”.
Pomoćnik direktora za medicinske poslove u Institutu za javno zdravstvo Jela Aćimović izjavila je da se nadzor uspješno sprovodi kako bi ova oblast bila na najvišem nivou.
“Želimo da bilo koja neželjena reakcija nakon vakcinacije bude na vrijeme prepoznata i da o tome bude upoznata javnost”, rekla je Aćimovićeva novinarima u Banjaluci.
Ona je dodala da postoje razne vrste neželjenih događaja nakon vakcinacije, kao i da su neki vezani direktno za vakcinu u vidu lokalne reakcije, otoka, bolova i povišene temperature, te alergijska reakcija.
Prema njenim riječima, prilikom vakcinacije djece roditelji uvijek dobiju uputstvo kako da se ponašaju i šta mogu da očekuju u narednih 10 do 15 dana.
Konsultant Svjetske zdravstvene organizacije iz Estonije Maja Usukala rekla je da će tokom trodnevne radionice biti održane obuke za medicinske sestre i doktore.
Ona je pojasnila da se vakcina protiv humanog papiloma virusa /HPV/ godinama uspješno primjenjuje u drugim zemljama, kao što su Australija i Švedska.
“Ova vakcina sprečava rak grlića materice i čuva živote mnogim ženama”, rekla je Usukala.
Ona je dodala da je do sada primljeno više od milion doza HPV-a, kao i da su neželjene reakcije nakon vakcinacije rijetke i blage.
Radionica “Praćenje i procjena uzročnosti neželjenih događaja nakon imunizacije” traje tri dana, a organizuje je Institut za javno zdravstvo u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Srpske i Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije za BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com