Ugroženo 15.000 radnih mjesta

Drastičan pad prihoda u oblasti ugostiteljstva i turizma i nakon popuštanja restriktivnih mjera uvedenih zbog pojave virusa korona doveo je poslodavce u toj branši na ivicu opstanka, zbog čega će, ukoliko se sadašnja situacija nastavi i u narednim mjesecima, biti prinuđeni da otpuste 15.000 zaposlenih.

Istakli su to u Udruženju poslodavaca turizma i ugostiteljstva Srpske naglasivši da su u odnosu na prva dva mjeseca ove godine prihodi kafana i restorana brze hrane pali za 30 odsto, većih restorana oko 50 odsto, a hotela i turističkih agencija za više od 90 odsto.

Iz ovog udruženja Vladi RS i nadležnim institucijama predlažu izmjenu Zakona o doprinosima po hitnom postupku na način da, pored zaposlenih u oblasti proizvodnje tekstila, kože i proizvoda od kože, budu dodati i zaposleni u oblasti turizma i ugostiteljstva u skladu sa klasifikacijom djelatnosti na period od najmanje 12 mjeseci, počev od 1. avgusta.

– Ovoj privrednoj grani pomoglo bi i da Savjet ministara otvori granicu za strane turiste i poslovne ljude iz regiona i EU koji bi bili obavezni da poštuju epidemiološke mjere – naveli su u udruženju i zatražili izmjenu zaključka o regulisanju radnog vremena ugostiteljskih objekata na način da bude produženo radno vrijeme radnim danom do 24 časa, a vikendom do jedan čas.

Osim toga, poslodavci iz ove branše pozvali su inspekciju da redovno kontroliše primjenu propisanih mjera i radnog vremena bez izuzetaka, a vlasnike ugostiteljskih objekata da se striktno pridržavaju svih mjera da se ne bi doveli u situaciju ponovnog zatvaranja objekata.

Jedna od predloženih mjera je i da većim restoranima bude omogućen prijem većeg broja osoba poštujući propisane mjere.

– Predlažemo i obustavu naplate svih lokalnih taksi za 2020. godinu, iznalaženje mogućnosti dodatnih vaučera za punoljetne građane od lokalnih zajednica koji bi bili trošeni u lokalnim zajednicama u svim ugostiteljskim objektima – istakli su u udruženju.

Predsjednik Udruženja radnika ugostiteljstva i turizma RS Željko Tatić kaže da već godinama traže smanjenje parafiskalnih nameta.

– Poresko opterećenje od 63 odsto na platu u ovoj branši je preveliko, zbog čega u sektoru turizma i ugostiteljstva imamo radnike prijavljene na dva i na četiri časa, što je smiješno. U ovoj privrednoj grani najviše ljudi radi na crno i to je poražavajuće. Ukoliko bi se nameti smanjili, ne bi Republika bila u minusu, jer definitivno bi i do 30 odsto radnika bilo prijavljeno na puno radno vrijeme – pojasnio je Tatić dodavši da aprilski minimalac još nije isplaćen za sve radnike u ovoj branši.

Ekonomista Zoran Pavlović smatra da su zahtjevi poslodavaca iz oblasti ugostiteljstva i turizma potpuno opravdani.

– Strah od zaraze sputava ljude, tako da je očigledno da su ugostitelji na gubitku i da je njihova egzistencija ugrožena. Primjera radi, kako bi pomogla tom sektoru, Njemačka je stopu PDV-a smanjila sa 19 na sedam odsto. Smatram da i u Srpskoj ima prostora za smanjenje poreskog opterećenja na plate zaposlenih u toj branši jer moraju biti spasena radna mjesta koja su ugrožena – istakao je Pavlović.

Električna energija

U Udruženju poslodavaca turizma i ugostiteljstva traže i hitno smanjenje cijena i promjenu tarifnih grupa kad je riječ o električnoj energiji.

– Tražimo da subjekti sa većom potrošnjom budu prebačeni u niže tarifne grupe za obračun cijena struje, a da se restoranima i kafićima cijena struje obračunava kao za domaćinstva na period od minimalno 12 mjeseci – naveli su u udruženju i još jednom zatražili obeštećenje za noćne klubove i svadbene salone koji i dalje ne rade.

(GlasSrpske)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *