U Srbiju za vrijeme pandemije otišlo 60 hitnih pacijenata

Liječenje pacijenata iz Republike Srpske u Srbiji nije prekinuto ni u doba epidemije virusa korona pa je tako u protekla dva mjeseca u zdravstvene ustanove preko Drine upućeno oko 60 osiguranika Fonda zdravstvenog osiguranja RS koji su zahtijevali hitne medicinske intervencije.

Pojava virusa korona negativno se odrazila na sve segmente života i rada ljudi širom svijeta, a posebne probleme “kovid 19” stvorio je građanima koji su imali potrebu za različitim oblicima liječenja, jer zdravstvene ustanove, pretrpane brigom o zaraženim pacijentima, pružaju usluge samo hitnim slučajevima.

Uprkos brojnim ograničenjima i mjerama uvedenim zbog sprečavanja širenja virusa, Fond zdravstvenog osiguranja je i za vrijeme trajanja vanredne situacije i stanja, ukoliko se radilo o hitnosti i neophodnosti zbrinjavanja u bolnice u Srbiji, omogućio stanovnicima odlazak na liječenje izvan granica Republike.

– Liječenje vitalno ugroženih pacijenata izvan RS, tačnije u Srbiji, sprovodi se prema ranije utvrđenom protokolu resornog ministarstva. Prema tom protokolu naša zdravstvena ustanova, tačnije Univerzitetski klinički centar (UKC) RS, dogovara prijem pacijenata u klinike u Srbiji, sprovodi obavezno testiranje na “kovid 19”, obezbjeđuje sanitet i upućuje oboljelog, navodeći tačno granični prelaz koji će biti pređen. Do sada je ta procedura sprovedena za oko 60 oboljelih čiji smo odlazak odobrili i finansirali – ističu u Fondu zdravstva.

Dodaju da stručna komisija Fonda u kontinuitetu radi, bez obzira na vanredno stanje i na osnovu prijedloga zdravstvene ustanove odlučuje o opravdanosti liječenja izvan granica Srpske.

– Za sada se upućuju samo hitni slučajevi, a prijem svih ostalih pacijenata za koje smo odobrili liječenje izvan granica Republike zavisi isključivo od zdravstvenih ustanova u Srbiji i njihovog režima rada, budući da su sada svi zdravstveni kapaciteti usmjereni na borbu protiv virusa korona – pojašnjavaju u Fondu.

Podsjećaju da je pravo na liječenje u zdravstvenim ustanovama u Srbiji omogućeno domaćem stanovništvu onda kada to liječenje ne može biti sprovedeno u bolnicama u Srpskoj, a na preporuku zdravstvenih ustanova u RS.

– U zdravstvenim ustanovama izvan Srpske lani su bila liječena 4.524 osiguranika, za šta je izdvojeno oko 21,9 miliona KM. Na liječenje izvan granica naše Republike pacijenti se, uglavnom, upućuju zbog kardiohirurgije, odnosno oboljenja srca, zatim karcinoma, leukemije, neuroloških oboljenja, a sve je veći broj osiguranika koji se upućuju i zbog kongenitalnih anomalija kod novorođenčadi te genetskih ispitivanja – istakli su u ovom fondu.

Na liječenje izvan Srpske Fond zdravstva je ranije upućivao i po 20.000 oboljelih godišnje, ali zahvaljujući uvođenju savremenih terapija, ulaganja u opremu i edukaciju medicinskog kadra broj odlazaka domaćih pacijenata smanjen je i za 15.000 godišnje.

Sporazum

Zahvaljujući Sporazumu o saradnji iz oblasti zdravstvenog osiguranja, koji su Srpska i Srbija potpisale u januaru ove godine, pacijentima iz RS za koje su iscrpljene mogućnosti liječenja u domaćim bolnicima, dostupno je liječenje u svim ustanovama koje djeluju u okviru zdravstvenog sistema Srbije. Ključne odrednice sporazuma su jednakost u liječenju i mnogo bolja dostupnost zdravstvene zaštite, kao i kraće čekanje na operacije.

(GlasSrpske)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *