U produženom boravku više od 9.000 učenika

U 114 osnovnih škola u Republici Srpskoj u školskoj 2022/2023. godini organizovan je produženi boravak za 9.637 učenika, rečeno je Srni u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske.

Jutarnje čuvanje organizovano je u 35 škola i njime je obuhvaćeno 1.429 učenika.

“Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju definisano je da se produženi boravak organizuje u školi prije i/ili nakon završetka nastave i podrazumijeva podršku učenicima u ostvarivanju planiranih ishoda učenja kroz jezičko-komunikacione, matematičko-logičke, socioemocionalne, umjetničke i fizičko-zdravstvene aktivnosti”, istakli su u resornom ministarstvu.

Škola koja planira da organizuje produženi boravak mora obezbijediti materijalno-tehničke, prostorne i kadrovske uslove, ishranu, program rada i dokaz o odgovarajućem broju zainteresovanih učenika u skladu sa propisima o uslovima i načinu organizovanja produženog boravka.

“Produženi boravak u školi finansira se iz sredstava Ministarstva, koje snosi troškove bruto plata i naknada radnika angažovanih u produženom boravku, zatim, roditelji, koji snose troškove po osnovu obaveza definisanih ugovorom, te iz drugih izvora”, rekli su u Ministarstvu.

Jedinica lokalne samouprave na čijem području se nalazi škola koja organizuje produženi boravak može da učestvuje u finansiranju tako da snosi troškove rashoda po osnovu korišćenja robe i usluga /materijalni troškovi i oprema/.

Učenicima u produženom boravku može biti obezbijeđen obrok, što zavisi od zainteresovanosti roditelja koji finansiraju troškove ishrane prema potpisanom ugovoru.

Direktor banjalučke Osnovne škole “Sveti Sava” Miroslav Popržen rekao je Srni da se u ovoj ustanovi organizuje produženi boravak za đake prvih, drugih i trećih razreda ukoliko ostane mjesta, s tim da prioritet imaju prvačići.

On navodi da se na kraju školske godine radi anketiranje za narednu.

“Svake godine bude formirano šest grupa i oko 150 djece prolazi kroz produženi boravak”, naglasio je Popržen.

On kaže da Osnovna škola “Sveti Sava” ima nastavni plan i program prema kojem radi, a za koji dobija saglasnost resornog ministarstva.

“Za šest vaspitnih grupa imamo sedam voditelja produženog boravka. Škola mora ispuniti određene kriterijume za organizovanje produženog boravka, kao što su prostor i kapacitet i namjenski opremljene prostorije za boravak djece”, ističe Popržen.

Popržen je naveo da pojedine škole u Banjaluci imaju problema da organizuju produženi boravak koji im je neophodan, jer nemaju prostora za to.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *