Tešku proizvodnu sezonu olakšale su proizvođačima širom Srpske redovne i interventne podsticajne mjere koje su usmjerene ka agraru , a koje su što je veoma bitno isplaćene kada je najpotrebnije složni su u stavu proizvođači.
Oni koji su u prvom kvartalu godine ulagali sredstva u zanavljanje poljoprivredne mehanizacije i druge kapitalne investicije, već su dobili subvenciju predviđenu Pravilnikom. Ivanovići u Amajlijama nabavili su novi traktor, koji će im s obzirom na obim posla značajno poboljšati dinamiku radova.
Ovaj mladi poljoprivrednik neumorno radi na svom gazdinstvu. Okolnosti u kojima se poljoprivreda trenutno nalazi nisu lake, ali mu volje za radom i unapređenjem i održivosti ovog uglednog gazdinstva ne nedostaje. Za radnu mehanizaciju i priključne mašine potrebno je izdvojiti značajnu sumu novca, ipak poljoprivrednici se isključivo zbog značajnijeg povrata sredstava kroz podsticaje i opredjeljuju da investiraju.
Dok ratarske kulture stasavaju na njivama, semberski poljoprivrednici sumiraju stanje usjeva naspram uloženog u obradu zemlje i agrotehniku ove godine. Visoke dnevne temperature i majski dani bez padavina kumovali su najezdi insekata štetočina u pšeničnim poljima, pa je trebalo brzo reagovati zaštitom kako bi se pšenici omogućilo nesmetano nalivanje zrna.
Proizvodnju su dodatno poskupjele nepredviđene okolnosti u atarima, pa je s obzirom na više tretmana zaštite i ulaganje veće od planiranog.Ivanovići su u svojim atarima primjenili kompletnu agrotehniku.
Nadaju se ratari da će im s obzirom na aktuelnu sliku sa berze, pšenica cijenom vratiti dio uloženih sredstava, a trebalo je uložiti mnogo. Ipak na dobre vijesti u jeku žetve kada je o cijeni hljebnog zrna riječ, ratari poučeni iskustvom iz prethodnih godina nisu navikli.
Sve što je trebalo uradili smo na proizvodnim parcelama ističe Predrag ali dodaje da će o kvalitetu zrna i prinosu najbolje reći vaga u žetvi.
Dodaje naš sagovornik da će poučeni iskustvom oni pšenicu nakon žetve uskladištiti i pratiti stanje tržišta pa je u pravom momentu i plasirati iz skladišnih prostora.
Trideset hektara plodne oranice na imanju Ivanovića pripalo je ovog proljeća kukuruzu. Ova najrasprostranjenija ratarica na ovom području u dobrom je stanju, čemu je doprinjela junska kiša, koja će pomoći biljkama da bolje usvoje datu prihranu.
Za razliku od ratarstva, sektor stočarske i proizvodnje mlijeka, ali i svinjogojstvo trpe velike udare usljed poskupljenja stočne hrane i drugih inputa.
Ipak to je stanje cijene u ovom trenutku, što ne znači da će tako biti i u vrijeme skidanja kukuruza sa njiva, kažu poljoprivrednici. Prije nekoliko godina kada su i cijene žitarica bile niže, isplativije je bilo baviti se stočarstvom nego li ratarskom proizvodnjom. Ono što je jasno, ni jedna godina u agraru nije ista, svaka za sebe donosi bolju računicu u nekom sektoru, a u nekom drugom apsolutni gubitak.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com