Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić otvorio je danas u Banjaluci drugi “Organik fest Republike Srpske”, koji je okupio tridesetak izlagača organskih proizvoda iz Srpske i Srbije.
Pašalić je izrazio uvjerenje da će sajam organskih proizvoda postati tradicionalna manifestacija, te da će svaki naredni biti uspješniji i veći i doprinositi razvoju organske proizvodnje u Republici Srpskoj.
On je novinarima rekao da je sektor organske poljoprivrede najviše napredovao u posljednjih nekoliko godina u Srpskoj, podsjetivši da je prije četiri godine u Srpskoj bilo 20-tak organskih sertifikovanih proizvođača dok ih je danas blizu 70.
“Tada smo imali recimo 200 hektara, sad imamo 1.200, tad nismo imali uopšte organske animalne proizvođače, a danas imamo više od 1.500 grla koja su sertifikovana. Mislim da smo na dobrom putu, jer organska proizvodnja je vrlo atraktivna ne samo ovdje, nego i u inostranstvu”, izjavio je Pašalić.
On je rekao da Republika Srpska i BiH imaju zemljišta koja nisu toliko opterećena upotrebom pesticida i zaštitnih sredstava, te da je dosta zgodno i jednostavno proći taj period konverzije.
Pašalić je naveo da resorno ministarstvo podržava organske proizvođače na način da ih organizuje, plaća im 50 odsto sertifikata, daje podsticaj po hektaru i po grlu od 400 do 600 KM, te omogućava povrat za nabavku opreme od 50 odsto.
“To su najvažnije mjere. Mnogo smo radili na povezivanju proizvođača unutar Srpske, ali i sa proizvođačima iz regiona. Ovdje imamo proizvođače iz Srbije, BiH iz Hrvatske”, napomenuo je Pašalić.
On je izrazio zadovoljstvo razvojem organske proizvodnje u Srpskoj, ističući da će u Banjaluci biti otvorena prva prodavnica organskih proizvoda, da je već obezbijeđen prostor u centru grada koji treba da se adaptira.
On je naveo da je u planu otvaranje nekoliko sličnih prodavnica u Srpskoj gdje će građani moći da kupe na jednom mjestu sertifikovani organski proizvod.
Prema njegovim riječima, nije organsko ono što se proizvede bez upotrebe pesticida i mineralnih đubriva, već samo ono što je sertifikovano.
Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić izjavio je novinarma da je Privredna komora davno prepoznala značaj i ulogu organske proizvodnje, da u okviru komore postoji grupacija koja zastupa interese organskih proizvođača i prerađivača, te da ima dobru saradnju sa Privrednom komorom Srbije.
Račić je naveo da Srpska ima sertifikaciono tijelo sa sjedištem u Laktašima, te oko 100 organskih proizvođača u fazi sertifikacije.
“Nadamo se da će organska proizvodnja iz dana u dan da raste i da će građani prepoznati značaj i kvalitet organskih proizvoda”, dodao je Račić.
Veljko Jovanović iz Privredne komore Srbije izjavio je da je Srbija par koraka ispred Republike Srpske po pitanju organske proizvodnje, ali da je i dalje ispod evropskog prosjeka.
“Sada smo u fazi u kojoj trebamo da pričamo o tome kako brendirati organsku proizvodnju, kako od toga napraviti priču koja će biti prihvatljiva za ljude koji su navikli da kupuju neku drugu hranu i da pokažemo sve prednosti”, naveo je Jovanović.
On kaže da Srbija ima oko 5.000 sretifikovanih organskih proizvođača, što je ocijenio kao prilično malo, dodajući da se površine povećavaju.
Drugi “Organik fest”, u organizaciji resornog ministarstva i Privredne komore, održava se danas i sutra u tržnom centru “Delta” u Banjaluci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com