U BiH je u proteklih šest mjeseci uvezeno devet puta manje trešanja nego u istom periodu lani, a tome su, prema riječima naših sagovornika, doprinijeli visoka cijena te dosta slabiji rod.
Naime, kako su potvrdili za “Nezavisne” iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, za pola godine je u BiH uvezeno 63.256,53 kg trešanja, čija je vrijednost iznosila 150.616 KM.
Sa druge strane, u istom periodu prošle godine uvezeno je 568.938 kg trešanja, ukupne vrijednosti 589.549,19 KM.
No, i ove godine, ali i prošle, iz BiH je izvezeno 2.760 kg trešanja. Ali, primjetna je razlika u cijeni, jer su ove godine one koštale 35.987,28 KM, a lani 21.592,35 KM.
Tako je, prema podacima UIO BiH, ove godine najviše trešanja uvezeno iz Srbije, i to 28,8 tona, zatim iz Moldavije 20 tona, dok je oko 5,6 tona trešanja stiglo u našu zemlju iz Makedonije.
Prema riječima Dragoje Dojčinovića, predsjednika Udruženja voćara RS, trešnja i drugo koštunjavo voće su zbog loših vremenskih uslova slabo rodili, i to ne samo kod nas, već u regioni, ali i u Evropi.
“Zabilježene su izrazito visoke cijene te veoma mala proizvodnja, možda svega 10 odsto proizvodnje trešnje u cijeloj Evropi. Takođe, bila je i slaba kupovna moć, odnosno nije bila zainteresovanih za kupovinu, a i te male količine, koje su ponuđene u marketima, propale su zbog vrlo visokih cijena”, pojašnjava Dojčinović za “Nezavisne”.
Kako kaže, trešnja puno kalira, a “ako se ne proda za dan-dva, može se baciti, a čak i da prodavci snize cijenu, niko neće da kupi voće koje propada”.
“Na samom početku je i bilo nešto potražnje, ali su cijene drastično skočile, pa i do 30 KM po kilogramu. Mislim da nije bilo smisla nuditi takvu cijenu, jer što bi građani toliko platili trešnje, kad za tu cijenu mogu kupiti kilogram mesa. Visoke cijene će, bojim se, biti kod svih sorti voća. Ovo je bila i te kako izazovna godina, pa će i sve vrste voća koštati više nego ranije”, rekao je Dojčinović.
Snežana Šešlija, predsjednica Udruženja građana “Tolerancijom protiv različitosti” (ToPeeR), smatra da je način organizacije kod nas doprinio tako malom uvozu.
“Mislim da je bila loša politika kod uvoza, jer nije dobro planirano i nije na vrijeme rečeno da će cijene biti takve kakve jesu. Malo jeste i rod zakazao, ali koliko ja imam informaciju, u određenim dijelovima BiH trešnje su propale, jer nisu imali kome da ih prodaju”, rekla je Šešlija za “Nezavisne”.
Dodaje da, iako smo se obavezali na uvoz, to se pokazalo da nije bilo dobro, jer je bilo nemoguće formirati cijenu koja odgovara građanima.
“I nakon mjesec dana cijena je ostala na nekom nedostižnom nivou, oko 15-16 KM, dok je prvih mjesec dana bila oko 20, pa i do 25 KM u nekim gradovima. Tako su građani ostali uskraćeni za kvalitet i normalnu cijenu, a naši poljoprivredni proizvođači nisu imali kome da ih plasiraju, osim onih koji prodaju na pijaci, mada ni tu nisu bile nešto jeftinije. Valjda je to politika cijena, daj samo da što više dobijem”, istakla je Šešlija.
Zaključuje kako niko nije očekivao da će trešnje toliko koštati, “jer su one sezonsko voće, koje, ako se u roku od sedam dana ne skine sa drveta, to je kao da ga niste ni imali”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com