U Beogradu je večeras svečano otvoren 65. Međunarodni sajam knjiga, a ceremoniji otvaranja prisustvovala je i ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić.
Sajam se odvija pod simboličnim sloganom “Povratak napisanih”, a na njemu će se predstaviti 400 izlagača, među kojim i brojni izdavači iz Republike Srpske.
Akademik Dušan Kovačević, koji je proglasio Sajam otvorenim, poručio je da je knjiga ljekovita i liječi mnoge bolesti i da, kada se učinilo da je kraj pandemiji virusa korona i javila nada da će se živjeti bez briga, ta nada pretvorila u očaj jer je izbio veliki rat koji se širi i prijeti nesagledivim posljedicama.
Kovačević je istakao da sada svako vrijeme i mjesto postaju prilika da se traži šansa za mir i da on to upravo stoga čini i večeras.
On je rekao da su veliki pisci u prošlosti, kao što je Ivo Andrić, ostavili iza sebe velika djela u kojima su pisali o sličnim vremenima.
Kovačević je izrazio nadu da će se sve smiriti do iduće godine i da će biti Sajma knjiga.
U ime Rumunije, koja je počasni gost Sajma prisutnim se obratio pisac Mirčea Dinesku, koji je rekao da je u Jugoslaviju došao prvi put prije 40 godina, da je osjetio atmosferu te zemlje, da je zavolio i da se ovim prostorima uvijek vraća.
On je rekao da je pratio dešavanja u SR Jugoslaviji za vrijeme bombardovanja, kada su sa temišvarskog aerodroma polijetali avioni da gađaju mostove u Srbiji i da je tada za njemačke medije napisao tekst “Muva na mostu” jer je očito da su nekima smetale muve koje lete oko srpskih mostova.
Dinesku je dodao da je tada napisao i pjesmu o tim zboivanjima čija je osnovna poruka da nam mogu oduzeti život, ali smrt nikada.
Najpoznatiji gost Sajma knjiga, kako su ranije najavili organizatori, biće francuski pisac Patrik Beson, a ovogodišnji program koncipiran je u sedam cjelina.
U okviru programskog ciklusa “Vrijeme pamćenja”, povodom godišnjica rođenja Ive Andrića, Borislava Pekića i Vaska Pope, razgovaraće se o autoritetu književne kritike i priređivanju kritičkih izdanja.
Ciklus “Misliti o knjizi” posvećen je gorućim temama na književnoj i izdavačkoj sceni, “O umjetnosti i kulturi” kapitalnim izdanjima, a “Poštovana djeco” – piscima za djecu.
Ciklus “Pišem, dakle postojim” predstaviće domaće i strane pisce, a u programskoj cjelini “Dijalozi” književnici će razmjenjivati mišljenja o književnosti i umjetnosti.
Osim Rumunije, kao zemlje počasnog gosta, učestvuju izdavači iz Crne Gore, Hrvatske, BiH, Italije, Mađarske, Njemačke, Rusije, Kine, Švajcarske, Egipta, Indije i Poljske.
Reprezentativni nastup Republike Srpske pod motom “Čitajmo zajedno – ćirilicom” biće svečano otvoren sutra u 12.00 časova.
Nastup će otvoriti ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić.
U ime Predstavništva Republike Srpske u Srbiji goste, publiku i predstavnike medija pozdraviće šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović, a u ime Ministarstva kulture i informisanja Srbije obratiće se pomoćnik ministra za savremeno stvaralaštvo Radovan Jokić.
Obraćanje Trivićeve će istovremeno biti i uvod u panel o srpskom jeziku i pismu na kom će govoriti profesori Veljko Brborić, Miloš Kovačević, Aleksandar Milanović i predstavnici ministarstava kulture Srpske i Srbije Tanja Đaković i Mladen Vesković.
Osim svečanog otvaranja i panela najavljeno je i pet promocija izdavača iz Srpske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com