Sve manje pacijenata u Srbiju kod ljekara

Kardiološka i neurološka oboljenja, leukemija i drugi karcinomi samo su neke od teških bolesti zbog kojih su lani 3.193 pacijenta iz Srpske liječena u zdravstvenim ustanovama u Srbiji, jer to nije bilo moguće u Republici Srpskoj.

Prema podacima Fonda zdravstvenog osiguranja RS, trošak liječenja pacijenata iz Srpske u Srbiji lani je iznosio oko 19,2 miliona KM.

Za prva dva mjeseca ove godine, ističu iz Fonda, na liječenje u zdravstvene ustanove s druge strane Drine upućeno je 815 osiguranika, za šta su iz kase izdvojena oko 2,3 miliona KM.

– Osiguranici Fonda imaju pravo na liječenje izvan Srpske kada zdravstvene ustanove u Srpskoj ne mogu da sprovedu liječenje, odnosno kada određene zdravstvene usluge ne pružaju u ovdašnjim zdravstvenim ustanovama. Oni tada budu upućivani u ustanove izvan Srpske sa kojima Fond ima potpisane ugovore, uglavnom u Srbiju – kazali su u Fondu.

Da bi pacijenti ostvarili ovo pravo, kako su objasnili u Fondu, potreban je prijedlog Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) RS, na osnovu kojeg stručna komisija Fonda donosi odluku o opravdanosti liječenja izvan Srpske.

– Sa rješenjem FZO osiguranici u zdravstvenim ustanovama izvan Srpske plaćaju samo participaciju ukoliko nisu oslobođeni ove obaveze, a ukoliko jesu, Fond u potpunosti finansira liječenje izvan RS, na primjer za djecu do 18 godina, lica starija od 65 godina, RVI, penzionere sa najnižom penzijom, oboljele od malignih bolesti i drugih težih oboljenja – kazali su u Fondu.

Kada je u pitanju liječenje u Austriji, Italiji, Njemačkoj i drugim zemljama, Fond finansira onda kada to nije moguće ni u Srbiji, a na osnovu prijedloga tamošnje zdravstvene ustanove u kojoj je pacijent liječen.

– Fond od 2020. godine i ova liječenja, takođe, finansira u potpunosti, odnosno pacijent plaća samo participaciju ako nije oslobođen plaćanja te obaveze, ukoliko se radi o oboljenjima koja su obuhvaćena Listom oboljenja koja su definisana Pravilnikom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite – naglasili su u Fondu.

Nacionalni koordinator za prevenciju kardiovaskularnih bolesti Duško Vulić rekao je za “Glas Srpske” da su građani u Srbiju najčešće odlazili zbog kardiohirurških intervencija te da će takvih slučajeva ubuduće biti mnogo manje, jer je u UKC-u RS počela da radi Klinika za kardiohirurgiju.

– U Srbiju će, što se tiče kardiovaskularnih oboljenja, ubuduće biti upućivani samo komplikovani slučajevi, koji se još kod nas ne mogu rješavati – kazao je Vulić.

Dodao je da je smrtnost od kardiovaskularnih oboljenja u Srpskoj smanjena za deset odsto u odnosu na poslijeratni period.

– Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije više se ne svrstavamo među zemlje sa veoma visokim rizikom, kao što su Srbija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija, nego sa visokim, a sve zahvaljujući poboljšanju kardiovaskularne zaštite i sprovođenju preventivnih mjera – rekao je Vulić i dodao da je nekada u Srpskoj bilo deset, a danas 50 kardiologa.

Da se iz godinu u godinu smanjuje broj pacijenata koji na liječenje odlaze izvan Srpske pokazuju i raniji podaci prema kojima je 2019. liječeno 4.524 osiguranika. Pandemija virusa korona otežala je proces odlaska na liječenje u inostranstvo jedno vrijeme, ali ga nije u potpunosti zaustavila. Tako se 2020. godine u Srbiji liječilo 1.867 pacijenata iz Srpske, a 2021. godine 3.093 osiguranika Fonda zdravstva.

Humanitarne akcije

Imajući u vidu da porodice oboljelih imaju troškove i mimo samog liječenja izvan granica Srpske, kao i za određene potrebe koje nisu obuhvaćene obaveznim zdravstvenim osiguranjem, iz Fonda zdravstvenog osiguranja apeluju na organizatore humanitarnih akcija da prilikom njihovog organizovanja naznače za šta je novac potreban.

– Često se dešava da budu organizovane akcije za liječenja koja FZO ili Fond solidarnosti “Duša djece” finansiraju te javnost stiče pogrešan utisak da se građani liječe putem humanitarnih akcija, čak i kada ta liječenja u potpunosti finansiraju nadležne institucije – kazali su u Fondu.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *