Svaki treći građanin u Srpskoj pušač

Svaki treći građanin u Republici Srpskoj je pušač, a godišnje nekoliko hiljada ljudi umire od posljedica konzumiranja cigareta, istakao je dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci Ranko Škrbić.

Povodom 31. januara, Nacionalnog dana borbe protiv duvanskog dima, Škrbić je naglasio da je statistika poražavajuća, te da je BiH sa 35,5 odsto pušača među populacijom starijom od 15 godina, iza Srbije, druga zemlja u Evropi u kojoj puši 37,6 odsto stanovništva.

Škrbić je naveo da je naučno dokazano da duvanski dim šteti zdravlju, te da je riječ o pošasti sa kojom je suočen cijeli svijet.

“Cigarete su označene kao glavni krivac obolijevanja od brojnih nezaraznih bolesti kao što su karcinomi, prije svega karcinom pluća, ali i bolesti kardiovaskularnog sistema. Duvanskom dimu su izložena i djeca kroz pasivno pušenje, u kojem se krije posebna opasnost”, izjavio je Škrbić novinarima u Banjaluci.

On je naglasio da je potrebno preventivno djelovati na djecu od samog rođenja, ističući da su djeca roditelja koji ne puše rijeđe pušači, nego ona čija oba roditelja puše.

“Imamo problem i što žene aktivni pušači ne prestaju da puše ni u trudnoći, iako se ta djeca rađaju sa manjom tjelesnom težinom i u startu imaju neke atopijske i alergijske reakcije”, napomenuo je Škrbić.

Zabrinjavajuća je, tvrdi Škrbić, činjenica da studenti iz srednje škole dolaze sa razvijenom ovom štetnom navikom, a određena istraživanja su pokazala da djeca eksperimentisanje sa cigaretama počinju već sa 10 godina.

“Regulatorni organi kod nas i u okruženju nisu uspjeli da ovu oblast regulišu zakonom, iako je već u Sloveniji i drugim zemljama Evrope sasvim normalno da se u zatvorenom prostoru ne puši”, rekao je Škrbić.

Student šeste godine Medicinskog fakulteta Angelina Dulić istakla je da je prije godinu i po dana sprovedeno istraživanje na Univerzitetu u Banjaluci, koje je pokazalo da su trećina studenata pušači.

“Poruka koju želimo da pošaljemo jeste da želimo generaciju bez duvanskog dima, da ukažemo koje su sve štetne posljedice na mlade ljude koji žele da se ostvare kao roditelji”, rekla je Dulićeva.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *