Poljoprivrednici očekuju da će im ova godina donijeti rekordne prinose strnih žita. Ipak da bi tako i bilo neophodno je primijeniti svu neophodnu agrotehniku na njivama kako bi pšenica u žetvi ispoljila svoj potencijal.
Sudeći prema trenutnom stanju usjeva na njivama, blaga zima i nedostatak padavina usporili su porast strnih žita, svemu je kumovao nedostatak vlage u zemljištu.
Poljoprivrednici su u strnim žitima već obavili zaštitu od korova i prvi tretman zaštite od bolesti, a stručnjaci sugerišu da u fazi cvjetanja treba obaviti i drugu zaštitu. Preporučuju i folijarnu prihranu biljaka na njivama.
Tretman u pšenici protiv fuzarioze klasa treba obaviti na početku cvjetanja usjeva, a ne u momentu kada je iscvjetalo 50 odsto biljaka na njivi jer tretmani tada neće dati svoj potpunmi efekat. Fuzarioza zna napraviti velike gubitke kada je u pitanju prinos i kvalitet zrna.
Da bi jača kiša bila blagoslovena u ovo doba godine opominje i stanje kukuruza na parcelama. Ova jara kultura zasijana je u optimalnom roku,a u zavisnosti od kvaliteta pripreme zemljišta i agrotehnike ogleda se i trenutno stanje ove ratarice na njivama. Ipak usljed nedostataka vlage u zemljištu došlo je do neujednačenog klijanja i nicanja, a bez očekivanih padavina ni tretmani obavljeni nakon sjetve a prije nicanja nisu dali efekat.
Zaštita od korova u kukuruzu je obavezna za dobre prinose, kako neželjene biljke ne bi osvojile njivu i tako crpile bespotrebno rezerve vlage iz zemljišta koje su u najbitnijim fazama potrebne kukuruzu. I dok brinu o tretmanima protiv korova, harmoniju na kukuruznim poljima narušava i štetočina “kukuruzna pipa”.
Iz Resora za pružanje stručnih usluga podsjećaju poljoprivrednike i da do 15 maja ažuriraju podatke kako bi ove godine ostvarili pravo na podsticaje.
Struka sugeriše, da period bez padavina treba iskoristiti kako bi se pokosila lucerišta i druge trave koje igraju značajnu ulogu u ishrani stoke na farmama.