SRNA obilježava Blagovijesti i tri decenije rada

Novinska agencija Republike Srpske – SRNA obilježiće danas u Bijeljini krsnu slavu Blagovijesti i tri decenija rada.

Lomljenje slavskog kolača, koje će obaviti Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Fotije zakazano je u Hotelu “Drina” u 13.00 časova.

U 13.20 časova planirano je obraćanje zvaničnika, a u 13.40 svečani ručak, kada su predviđene i izjave za novinare.

SRNA je, odlukom Narodne skupštine tadašnje Srpske Republike BiH, osnovana na Blagovijesti, 7. aprila, 1992. godine na Palama kao Srpska novinska agencija – SRNA.

Od 1998. sjedište SRNE je u Bijeljini, a odlukom Vlade Srpske 27. marta 2008. dobila je svoj sadašnji naziv – Novinska agencija Republike Srpske – SRNA.

SRNA je medij koji je imao veliki uticaj u stvaranju Republike Srpske. Samo nekoliko dana nakon što je počeo građanski rat u BiH, 7. aprila 1992. godine, u svijet je emitovana prva vijest SRNE.

Novinska agencija Republike Srpske bila je prvi medij srpskog dijela BiH i stvorena je u času kada su već počeli ratni sukobi, a glavni prijeratni mediji u tadašnjoj Socijalističkoj Republici BiH bili su pod ratnom i propagandnom kontrolom takozvane Republike BiH.

SRNA je neodvojivo vezana za nastanak Republike Srpske i predstavlja jednu od njenih najstarijih i najznačajnijih institucija.

Angažovanošću i predanim radom zaposlenih, SRNA je bila i ostala medijski simbol Republike Srpske i za svoj rad dobila značajna odlikovanja od institucija Srpske.

Od osnivanja 1992. godine, bila je svjedok burnih događaja i hroničar teških vremena. Tokom pune tri decenije rada i razvoja, SRNA je uspjela da odgovori na visoke zahtjeve profesije i oslonac je svim medijskim kućama na području Srpske, kao i van njenih granica.

U stvaranju SRNE učestvovali su istaknuti srpski intelektualci, novinari, književnici koji su iz Sarajeva stizali na Pale u malu ratnu redakciju. Te ljude, koji su najzaslužniji za stvaranje SRNE, krasila je volja, entuzijazam i želja da istina o ratu u BiH dopre u svijet.

Nažalost, mnogi od njih danas nisu među živima, ali njihove zasluge ostaju kao vječni pečat ne samo u SRNI, već i u srpskom novinarstvu.

Prvu redakciju SRNE koja je bila smještena u Domu kulture na Palama činili su direktor Todor Dutina, zamjenik direktora Branislav Ilić, odgovorni urednik Milisav Dučić, Miodrag Tarana, Kolja Besarević, Milica Koljević, Đorđe Jelić, Stjepan Zlikovac, Željka Ilić, Željko Grujić, Ranko Popović, Mirjana Kusmuk, Sonja Lakić, Gordana Tarana, Kaća Dučić, Mile Rajić, Miloš Govedarica, Ranka Rajić, Biljana Dutina, Branimir Rudan, Momir Rudan, Saša Lazarević, Drago Jovanović, Dragan Gardović, Žarko Janjić, Davor Miličević…

Najbolja potvrda uspjeha SRNE jeste činjenica da su njene vijesti u to ratno vrijeme preuzimali vodeće svjetske agencije Rojters, AFP, AP, ITAR-TASS, RIA Novosti, DPA, BTK, japanski KJOTO, italijanska ANSA, te oko 120 drugih korisnika sa prostora bivše Jugoslavije i iz svijeta.

U ratnim godinama Srnina dopisnička mreža izrasla je do 48 dopisnika iz Republike Srpske, 10 dopisništava iz Srbije i Crne Gore, dopisništva iz Vukovara i Knina, kao i 22 dopisnika iz inostranstva.

Od osnivanja SRNA je objavila više od 3,5 miliona informacija – vijesti, reportaža, intervjua, analitičkih tekstova, audio i video izvještaja, te fotografija.

Novinska agencija Srpske dnevno emituje od 250 do 300 informacija.

SRNA je 2017. godine objavila 98.474 vijesti, 2018. – 105.291, 2019. godine – 107.275, a 2020. godine 121.750 vijesti, što je najviše u jednoj godini u istoriji Novinske agencije Republike Srpske, a 2021. – 98.862 vijesti.

Uveden je i mjesečni pregled važnijih događaja, koji se emituje svakog prvog dana u narednom mjesecu.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *