Spoljnotrgovinska razmjena na području u nadležnosti Područne privredne komore Bijeljina bilježi trend rasta sa ukupnim obimom robne razmjene od 2,26 milijardi KM lani, što je u poređenju sa 2021. godinom povećanje za 484 miliona KM ili 27 odsto, saopšteno je iz ove komore.
Vrijednost ostvarenog izvoza regije Bijeljina u 2022. godini je 976,7 miliona KM, što je više za 196,7 miliona KM ili 34 odsto u odnosu na 2021, a uvezena je roba ukupne vrijednosti 1,2 milijarde KM, više za 284 miliona KM ili 28 odsto.
Spoljnotrgovinski deficit iznosio je 307,8 miliona KM ili 38 odsto.
U uslovima inflacije, uvozne cijene su rasle bržom stopom od izvoznih, što je za posljedicu imalo pad pokrivenosti uvoza izvozom za oko 1,9 odsto u odnosu na 2021. godinu, te je pokrivenost uvoza izvozom za bijeljinsku regiju u prošloj godini iznosila 76,03 odsto.
Učešće regije Bijeljina u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmjeni Republike Srpske u prošloj godini bilo je 17,3 odsto, odmah iza banjalučke regije čiji je udio u ukupnoj razmjeni Republike Srpske 60,1 odsto, dok regije Istočnog Sarajeva, Trebinja i Doboja zajedno imaju udio od 22,6 odsto.
Grad Bijeljina je u regiji ostvario najveći udio razmjene sa svijetom u iznosu od 1,1 milijardu KM, a slijedi Zvornik sa 762,5 miliona KM spoljnotrgovinske razmjene.
Bijeljina je ostvarila uvoz od 830,9 miliona KM, što je više za 19,2 odsto u odnosu na 2021, dok je izvoz povećan za 39,43 odsto i iznosio je 337,1 miliona KM, a pokrivenost uvoza izvozom je oko 40 odsto.
Ostalih 10 opština u regiji – Bratunac, Vlasenica, Lopare, Milići, Osmaci, Pelagićevo, Donji Žabar, Srebrenica, Ugljevik i Šekovići zajedno su imale spoljnotrgovinski promet od 330,6 miliona KM, što je povećanje za oko 10 odsto u odnosu na 2021. godinu.
“Opredjeljenje u budućem periodu treba da bude privlačenje stranih investicija, smanjenje deficita u spoljnotrgovinskoj razmjeni, povećanje zaposlenosti i unapređenje ekonomskih odnosa Republike Srpske”, navodi se u saopštenju Područne privredne komore Bijeljina.
Ističu da kompanije koje se bave izvozom moraju da imaju značajniju podršku u jačanju njihove konkurentnosti na svjetskoj sceni, napominjući da je izvoz gotovih proizvoda glavni pokretač razvoja domaće ekonomije, a da je blizina granice jedna od glavnih komparativnih prednosti regije za razvoj spoljnotrgovinske razmjene.
Kada je riječ o odnosu uvoza i izvoza, u Komori ocjeljuju da stanje nije posebno uticalo na spoljnu trgovinu bijeljinske regije, ali jeste na ekonomiju u cjelini, što se ogleda kroz inflaciju tokom cijele prošle godine.
“Zbog inflacije u prošloj godini imali smo povećanje u izvozu i u uvozu jer je naša privreda uvozno zavisna, posljedice globalne krize i sporiji rast izvoznih cijena u odnosu na uvozne u prošloj godini uticali su da imamo blagi pad u pokrivenosti uvoza izvozom u odnosu na 2021”, navodi se u saopštenju.
Iz komore ne mogu sa sigurnošću prognozirati buduća privredna kretanja s obzirom na to da se ne nazire kraj sukoba u Ukrajini što je uslov da se postepeno kompletna situacija počne vraćati na prvobitno.
Republika Srpska bilježi rast izvoza od 21 odsto u odnosu na 2021. godinu, a najznačajnija roba koju izvozi su električna energija, drvo, papir i namještaj, a potom rude i metali. Najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srpske je Srbija sa kojom ima pokrivenost uvoza izvozom od 74 odsto.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com