Savremeni trendovi i izazovi u cvjećarstvu; Nove sorte ruža osvajaju region /VIDEO/

U ljepoti cvijeća uživamo svim čulima.  Ono nas osvaja svojim oblicima, bojama i mirisima, ali i svojim simboličnim porukama.  Ruža je od davnina poznata kao najljepši poklon ali i dekorativni detalj. Prema ocjeni stručnjaka i dobrih poznavaoca, ružu danas najbolje prodaje miris.

Priroda je kao savršeni kreator stvorila više od 400.000 biljnih vrsta, od kojih 350.000 cvjeta. Istorija ruža veoma je duga i bogata, stara je oko 35 miliona godina. Danas se najveća pažnja poklanja oplemenjivanju, odnosno stvaranju novih sorti ruža, koje su prilagodljive agro-ekološkim uslovima ovog podneblja.

Zbog izuzetno visoke estetske vrednosti cveta, ruže su uglavnom u upotrebi kao baštenske biljke, pored toga ruže su takođe oplemenjivane za ozelenjavanje javnih zelenih površina i dekoraciju enterijera, međutim zbog veoma visokog sadržaja vitamin C i antioksidanata, ruže nalaze primenu i u farmaceutskoj industriji i kulinarstvu.

Savremeno cvjećarstvo akcenat satavlja na oplemenjivanje proizvodnje. Sortiment cvijeća i sadnog materijala se gotovo svakodnevno mijenja, pa treba ići u korak sa trendovima. Tako i uobičajene boje ruža, mijenjaju sasvim nove.

Ljeti cvijeće na otvorenom i na balkonima pati od jake vrućine. Ako nema kiše, zalijevanje jednom sedmično neće riješiti problem. S toga postoji rješenje kako smanjiti režim zalijevanja za 4-6 puta! A ime ovog čuda poljoprivredne industrije je hidrogel. To je bezbojni prah ili kristali koji, natopljeni u vodi, njeguju i pretvaraju se u izvorne rezervoare vode.

Nisu u svijetu novina ni krovni vrtovi i vertikalno ozelenjavanje, međutim kod nas se do sada ova metoda i tehnika sadnje mnogo ne primjenjuje uglavnom jer prostora za sadnju u okućnicama i dvorištima ima dovoljno. U urbanim sredinama, ovo je pravi način da ukrasite ambijent koji okovan betonom oskudijeva zelenilom.

U uzgoju cvijeća i drugih biljnih vrsta izazovi su gotovo svakodnevni. Na ružama najveći problem prave vaši.

 Kako se izboriti sa najezdom štetnih insekata koji mogu pokoriti rezultat posvećenog rada, pitanje je koje se danas često nameće jere je sve više invazivnih vrsta insekata koji ranije nisu bili uobičajena pojava na ovom području.

Smrdibube ili stjenice čija je najezda zabilježena u posljednje dvije godine česti su neželjeni gosti u vrtovima a nerijetko ih možemo vidjeti i u unutrašnjosti kuća ili stanova gdje se kriju tokom zime. Tokom ljetnjih dana nanose ekonomsku štetu poljoprivrednicima.

Kontrola invazivnih vrsta i ublažavanje njihovog uticaja na autohtone vrste i staništa predstavlja danas jedan od najznačajnijih izazova zaštite prirode. Kod zaštite plodova povrća treba biti oprezan kod primjene određenih sredstava, pa se akcenat i u ovom slučaju stavlja na prevenciju.

Iako je problem invazivnih vrsta postojao i ranije, praktično od kada postoje migracije ljudi, trgovina i transport, ovaj je problem postao posljednjih godina posebno izražen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *