Roditelji u Srpskoj na korak do većeg broja dana za njegu bolesnog djeteta

Odbor za zdravstvo, rad i socijalnu politiku Narodne skupštine Republike Srpske proglasio je opravdanom inicijativu Udruženja “Moje dijete” da se broj dana koje roditelji imaju za njegu bolesnog djeteta poveća sa sadašnjih 15 na 30 dana na godišnjem nivou, a Vlada Srpske je ta koja će dati konačnu odluku.

“Na sjednici održanoj 15. maja Odbor je razmatrao inicijativu, te je tom prilikom zauzeo jednoglasan stav da je ona opravdana. Odbor smatra da se svakako treba izaći u susret najranjivijoj kategoriji, te omogućiti do 30 dana bolovanja godišnje za njegu bolesnog djeteta mlađeg od sedam godina”, rekla je Jelena Bjelica, predsjednica ovog udruženja za “Nezavisne“.

Navodi da je sljedeći korak da Vlada RS usvoji ovaj njihov prijedlog.

“Zaista se nadam da će to i uraditi jer je ipak ovaj odbor sastavljen od stručnjaka iz oblasti zdravstva. Ali i ovo je veliki pomak, dobićemo duplo više dana nego što je to sada propisano, za najmlađu djecu, a njima svakako treba najveća pažnja i njega”, ističe Bjelica za “Nezavisne novine” i dodaje da za djecu stariju od sedam godina ostaje i dalje 15 dana, ali ako Vlada Srpske to potvrdi.

Dodala je da se nada da je ovo samo početak ka postepenom povećavanju dana za ovu vrstu bolovanja.

Prema njenim riječima, inicijativa ovog udruženja nije usvojena u potpunosti.

“Tražili smo da se prepiše zakon iz Srbije te da za svaku pojedinačnu bolest roditelji imaju do 15 dana bolovanja za dijete mlađe od sedam godina i po sedam dana za dijete starije od sedam godina”, kazala je Bjelica.

Jovan Radovanović, predsjednik Udruženja porodica sa četvoro i više djece “4+” Banjaluka, ističe za “Nezavisne novine” da bi bilo odlično i za roditelje, ali i za djecu da Vlada Srpske usvoji ovaj prijedlog.

“Djeca treba da budu prioritet cijelom društvu, a ne samo roditeljima”, kazao je Radovanović.

Kako je za “Nezavisne novine” ranije kazala Gordana Savin, pomoćnica direktora za medicinska pitanja Doma zdravlja Bijeljina, 15 dana bolovanja u jednoj kalendarskoj godini nije dovoljno.

“Djeca u uzrastu do 15 godina traže mnogo više od toga samom učestalošću obolijevanja. Za roditelja je malo 15 dana, gdje se računaju i dani vikenda”, kazala je Savinova.

Kako je rekla, kod obične prehlade kod djece ako se daje antibiotik potrebno je i sedam dana da se primjenjuje terapija, te samim tim roditelji za jednu prehladu izgube i sedam dana bolovanja, a, kako ističe, koliko u toku zime postoji takvih situacija.

“Osim toga tu su i stomačni virusi, pa razna alergijska stanja”, kazala je Savinova i istakla da je majkama koje imaju djecu u tom uzrastu potrebno omogućiti barem 30 radnih dana bolovanja u toku godine.

“Svakako smatramo da je to mali broj dana koji je potreban za brigu i njegu bolesnog djeteta”, ističe Savinova.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske kazali su tada da je pravo na privremenu spriječenost za rad zbog njege užeg člana porodice (djece ili partnera) propisano Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske.

“Pravo na njegu užeg člana porodice može se ostvariti u toku godine, i to 15 kalendarskih dana po djetetu ako je riječ o djeci do 15 godina, ili sedam dana za djecu, odnosno članove uže porodice, koji su stariji od 15 godina. Dakle, broj dana se računa po djetetu, što znači da roditelj za svako dijete ima pravo na 15 dana ili sedam dana bolovanja”, kazali su iz Fonda.

Ističu da jedan od roditelja koji imaju dvoje djece ima pravo na 30 kalendarskih dana (računaju se i dani vikenda), oni sa više djece imaju više i slično, a porodični doktor vodi evidenciju za koje dijete se uzima bolovanje.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: