Republika Srpska ima obezbijeđen novac za vakcine /VIDEO/

Tokom posljednja 24 časa u Bosni i Hercegovini prijavljeno je 489 novozaraženih koronavirusom. Preminulo je najmanje 15 osoba. Dok BiH još čeka vakcinu, Srbija je već u trećem danu masovne vakcinacije stanovništva. Vakcinacija bi uskoro mogla početi i u Srpskoj. Region strahuje od pojave novog soja korona virusa. Brzina imunizacije je u tom slučaju veoma važna, upozoravaju stručnjaci. Inače , počeli su i razgovori o proizvodnji vakcine “Sputnjik” u Srbiji.

U Republici Srpskoj je za posljednja 24 sata potvrđeno 165 novih slučajeva virusa korona, a umrlo je šest osoba. Banjaluka i Bijeljina i danas prednjače po brojevima novozaraženih. U Bijeljini je potvrđeno 13 novih slučajeva infekcije koronom.

Ohrabruju vijesti da u Srpsku naredne sedmice stižu prve količine ruske vakcine, a u februaru deset puta više.

Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da Republika Srpska u konkurenciji ozbiljnih zemalja pokušava da što prije dobije vakcinu protiv virusa korona.

Vakcinacija protiv virusa korona u Republici Srpskoj biće dobrovoljna, te se očekuje da, kao najefikasnije sredstvo za zaštitu zdravlja od Kovida – 19, bude prihvaćena od stanovništva, istakli su iz republičkog Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite. U objavi se napominje i da će građani podnositi zahtjev za vakcinaciju protiv Kovida – 19, a nakon vakcinacije dobiće potvrdu o vakcinaciji.

– Bitno je i da vakcinacija bude prihvaćena i od onih koji su najviše ugroženi ovom bolešću, a to su starije osobe, osobe koje imaju hronične bolesti, kao i onih koji, po prirodi posla, mogu da prenesu infekciju na najosjetljivije osobe, kao što su zaposleni u staračkim domovima, zdravstveni radnici i tako dalje.

Masovna vakcinacija koja je počela u Srbiji prije dva dana, nastavljena je i danas. Neželjenih reakcija na vakcinu do sada nije bilo i sve protiče u najboljem redu, kažu stručnjaci. Bilo bi kežu idealno da se vakcinacija završi što brže. Računaju da uz vakcinaciju postoje realne šanse da se građani Srbije normalnom životu vrate u maju ili junu.

Premijerka Ana Brnabić ocijenila je da se Srbija tokom krize korona virusa pozicionirala kao jedna od najozbiljnijih zemalja na svijetu. Smatra da nije moguće uvoditi kovid pasoše i to iz dva razloga – prije svega, zato što bi to bila velika diskriminacija. Drugi razlog je, kaže, to što se kovid pasošima protive Njemačka i Francuska, koje su značajne zemlje u EU i bez kojih ta odluka ne bi mogla da prođe.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *