Rastu li cijene usluga u frizerskim i kozmetičkim salonima? /VIDEO/

U  frizerskim i kozmetičkim salonima u Banjaluci došlo je do poskupljenja usluga. Mnogi su zbog manjeg obima posla bili prinuđeni na povećanje cijena. Na lošu situaciju žale se i u Bijeljini. Međutim, kako kažu ionako nema posla, a ako podignu cijene biće ga još manje. Ništa bolja situacija nije ni u ugostiteljstvu. Značajno se osjeti pad kupovne moći.

Frizeri i kozmetičari u Bijeljini za sada nisu podigli cijene svojih usluga. Neki možda za marku ili dvije. Bilo je nekih pokušaja, ali kako kažu iz Udruženja one su brzo vraćene na staro.

Kako navode iz zanatsko-preduzetničkog udruženja u Bijeljini, i ugostitelji bilježe pad prometa, neki su digli cijene kafe, prilogođavajući se trenutnoj situaciji.

Posljedice korona virusa su još uvijek itekako vidljive, upozoravaju frizeri. Kažu da im je posao opao za čak 50 odsto. Pad prometa je uzrokovan lošom finansijskom situacijom, a manje strahom od virusa. U slučaju drugog talasa epidemije, Ninković upozorava da to frizeri i kozmetičari ne bi mogli podnijeti, jer kako kaže ionako su već sada izloženi dodatnim naporima u svom poslovanju, svakodnevnim kontrolama, a posla je svaki dan sve manje.

Klijenti su nervozni zbog čekanja, a frizeri se znoje radeći precizan posao pod maskama. Ni jednim ni drugima nije lako. Korona je potpuno izmjenila nekada opuštajući odlazak na uljepšavanje, pa sada i to predstavlja jednu vrstu stresa.

Nisu samo frizeri i ugostitelji pogođeni padom prometa. Iz udruzenja Preduzetnik kažu da sada svi osjete veliki pad kupovne moći građana.

Veliki problem predstavlja i sve manji broj ljudi koji ovog ljeta dolaze iz dijaspore. Dijaspora generalno ostavlja veliki novac u BiH, pa tako i u Bijeljini. Međutim zbog trenutne usložnjenje situacije sa korona virusom i pojačanih kontrola, sve se manjih automobila stranih tablica može vidjeti u našem gradu.

A da progoze nisu optimistične ni u budućem periodu, prognoziraju ekonomisti. Kažu očekuje nas još veća kriza i pad kupovne moći.

Prema podacima Odjeljenja za privredu Grada Bijeljina, Prema u aprilu i maju, 32 preduzetničke radnje su dobile odobrenje za rad, stalnih odjava je bilo 26, dok je na privremeni prestanak rada bilo prinuđeno čak 130.

Prema konačnim podacima, 1. juna, u privremenoj odjavi i dalje je ostalo 113 preduzetnika.

Glavni razlozi za odjavu rada, kao i privremeni prestanak obavljanja djelatnosti u periodu od 17. marta tekuće godine, prouzrokovani su višom silom zbog epidemije virusa korona.

Kao ostali razlozi navedeni su nerentabilnost poslovanja izazvana nedostatkom posla, visokim obavezama, visokim cijenama energenata, skupim kreditima, slabom kupovnom moći stanovništva.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *