Rast potražnje gura izvoz

Obim robne razmjene Srpske sa inostranstvom od januara do kraja aprila ove godine iznosio je 2,902 milijarde maraka, a konstantan rast izvoza u proteklih nekoliko mjeseci potvrđuje da je došlo do rasta potražnje i oporavka na najvažnijim tržištima na koje domaća preduzeća plasiraju svoje proizvode.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, za prva četiri mjeseca ove godine ostvaren je izvoz u vrijednosti od 1,307 milijardi maraka, što je za 24,9 odsto više u odnosu na isti period lani.

U istom periodu, sa inostranih tržišta u Srpsku je stigla roba  vrijedna 1,595 milijardi maraka, što je za 14,8 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. Statističari su izračunali da je pokrivenost uvoza izvozom u navedenom periodu iznosila 81,9 odsto.

U pogledu geografske distribucije robne razmjene u prva četiri mjeseca ove godine, kažu statističari, najviše se izvozilo u Hrvatsku, gdje je otišla roba vrijedna 200 miliona maraka i Italiju, gdje su plasirani proizvodi “teški” 191 milion KM.

Najviše proizvoda na domaće tržište od januara do kraja aprila ove godine stiglo je iz Srbije i to u vrijednosti od 287 miliona KM, te iz Italije u vrijednosti od 239 miliona maraka.

– Posmatrano po grupama proizvoda, najveće učešće u izvozu ostvaruje električna energija sa 116 miliona KM, što iznosi 8,9 odsto od ukupnog izvoza, dok najveće učešće u uvozu ostvaruju lijekovi, sa ukupnom vrijednošću od 69 miliona KM, što iznosi 4,3 odsto od ukupnog uvoza – navedeno je u izvještaju Republičkog zavoda za statistiku.

Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević ističe za “Glas Srpske” da ove brojke pokazuju da je došlo do stabilizacije na najvažnijim tržištima sa kojima Srpska ostvaruje robnu razmjenu.

– Kriza se smiruje, izvoz raste i nadam se da će taj trend rasta izvoza koji nas prati od kraja prošle godine biti nastavljen i ubuduće i da će domaća privreda što prije izaći iz problema kako bismo nadoknadili sve ono što je izgubljeno u prošloj godini – rekao je Blagojević.

Ekonomisti tvrde da je najvažnije od svega da se i Srpska na vrijeme “prestrojila” i da je našla model kako da funkcioniše u vrijeme pandemije virusa korona.

– Uobičajeni poslovni aranžmani koje smo imali iz zapadne Evrope očigledno su ponovo aktivni jer i ta tržišta bilježe oporavak, a sve to pozitivno djeluje na naše proizvođače, primarno u drvnoj, metalskoj, kožnoj i tekstilnoj industriji. To je dobar znak za sve domaće pogone. Svima je u interesu rast izvoza jer će to sa sigurnošću biti i naplaćeno – kazao je ekonomista Zoran Pavlović.

Plate

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku prosječna plata u Srpskoj isplaćena u aprilu ove godine nakon oporezivanja iznosila je 978 maraka. Statistika pokazuje da je najviša prosječna plata nakon oporezivanja isplaćena u području finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja, 1.475 KM, a najniža u području djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstva i ugostiteljstva, 693 KM.

(Glas Srpske)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *