Proljećni radovi na seoskim gazdinstvima su u punom jeku. Plodove vrijednog rada lako je ubrati, ali treba vrijedno raditi, mišljenje je onih koji od poljoprivrede i sela nisu odustali. Šansu su vidjeli u proizvodnji mlijeka, isplativija je kažu od tova junadi, pa razmišljaju i o širenju farmi muznih grla.
Ratarska proizvodnja uz stočarstvo opredjeljenje je ovog poljoprivrednika. Na parcelama svake godine proizvede dovoljno hrane za ishranu stoke, a višak požnjevenog roda plasira tržištu. Uskladištene ljetine za prodaju ima priča Petar i u ovom mpomentu, ali treba sačekati bolju cijenu na tržištu kako bi se došlo i do bolje računice.
Drže Stevanovići i muzna grla a i tovnu junad. S obzirom na česte probleme u ovom drugom poslu, pokazalo se da je proizvodnja mlijeka daleko isplativija, pa vrijedi i u ovim momentima razmišljati o mogućnostima širenja farme.
Ni u jednom poslu ne treba srljati, pa tako ni žuriti sa realizacijom planova, treba prvo pandemiji ugledati rep, pričaju semberski poljoprivrednici. Ipak stanje na farmama muznih grla pokazuje da proizvodnja mlijeka raste, redovne su i premije resornog ministarstva, pa mljekari širom Srpske poručuju da je značaj domaćih proizvoda u vrijeme pandemije došao do izražaja, što bi i potrošače trebalo da opredijeli da i ubuduće više kupuju domaći proizvod.
Da je prekomjerni uvoz jedan od gorućih problema za domaće poljoprivredne proizvođače, ukazivali su uporno posljednjih godina, kada su na vlastitom terenu, uprkos kvalitetu morali voditi bitku za konkurentnost sa robom iz uvoza.
Pratite nas i na društvenim mrežama: