Uprkos enormnom uvozu i brojnim drugim problemima koji godinama prate stočarski sektor, uzgajivači u Republici Srpskoj proizveli su lani više od 98.000 tona mesa, a ukupna vrijednost proizvodnje premašila je 605 miliona KM.
Prema preliminarnim procjenama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, gotovo sve grane stočarstva u prošloj godini zabilježile su blagi rast. Rekorderi u proizvodnji su, kao i ranijih godina, proizvođači svinja, koji su lani uspjeli da proizvedu 41.740 tona mesa. Dok je vrijednost te proizvodnje dostigla je 250,44 miliona maraka. Za razliku od lani, u domaćim oborima 2018. godine proizvedeno je 40.639 tona svinjetine.
Na drugom mjestu je proizvodnja piletine. Ona je prošle godine dostigla 29.150 tona, odnosno oko 1.100 tona više nego 2018. godine. Vrijednost proizvodnje u tom sektoru je oko 116,6 miliona KM.
Prema analizama resornog ministarstva, u porastu je i proizvodnja goveđeg mesa, a tokom 2019. godine proizvedeno je 21.200 tona govedine, čija je vrijednost premašila 180 miliona maraka, dok je godinu ranije ta proizvodnja iznosila 20.234 tona.
– Kada je u pitanju proizvodnja mesa u Srpskoj, pad se bilježi samo kod ovčetine. Lani je proizvedeno 6.170 tona ovčijeg mesa, a godinu ranije 6.773 tone. Vrijednost te proizvodnje u 2019. godini procjenjuje se na 55,5 miliona KM – rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.
Na farmi bijeljinske firme “ZP komerc” lani je utovljeno 30.000 svinja i 5.500 junadi. Sve proizvedene količine mesa našle su put do potrošača.
– Što se tiče proizvodnje svinja ograničeni smo jer nemamo kapacitete da se širimo, ali smo zadovoljni. Srbiju je zadesila afrička kuga svinja, tako da smo mi dobili šansu za ozbiljniji izvoz i za samo dva mjeseca smo u Sjevernu Makedoniju izvezli oko 4.000 svinja. Izvoz će trajati do 31. marta, a ako FBiH ukine vakcinaciju protiv klasične kuge, što je RS učinila, izvoz će biti produžen i to bi ove godine trebalo značajno da poveća proizvodnju svinjskog mesa u Srpskoj – kazao je vlasnik “ZP komerca” Ljubiša Rosić.
Kada je u pitanju proizvodnja govedine, Rosić je 2019. godinu ocijenio kao veoma nepovoljnu.
– Prodaja junećeg mesa je lani išla veoma otežano, jer nije otvoreno tržište Turske. Da nije bilo interventnog otkupa bili bismo u velikim gubicima. Ove godine planiramo da smanjimo proizvodnju za nekih 1.500 junadi – rekao je on.
Vlasnik firme “Zelen Gaj” iz Laminaca kod Gradiške Ranko Sarajlić kaže da je lani utovio oko 2.000 svinja i 200 junadi, ističući da enorman uvoz mesa stočarima u Srpskoj zadaje najveću glavobolju.
– Proizvodnju nismo povećavali, na istom je nivou već godinama, jer zbog konstantnog rasta uvoza teško je pronaći tržište. Nismo konkurentni evropskim proizvođačima, ali ni kolegama iz FBiH, jer imaju veću podršku – kazao je Sarajlić i dodao da bi podrška uzgajivačima svinja trebalo da bude ista u cijeloj BiH.
Mlijeko
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da su prema preliminarnim procjenama prošle godine na domaćim farmama proizvedena oko 342,133 miliona litara kravljeg mlijeka, a vrijednost te proizvodnje dostigla je 191,59 miliona KM.
– Proizvodnja ovčijeg mlijeka iznosila je oko četiri miliona litara, a kozjeg 2,5 miliona. Ukupna vrijednost te dvije proizvodnje premašila je 8,55 miliona KM – naveli su u Ministarstvu poljoprivrede.
(Glas Srpske)