Produžiti zakonski rok za sticanje statusa žrtve torture /VIDEO/

U Bijeljini je prezentovana analiza istraživanja stvarnog statusa prava žrtava ratne torture u Republici Srpskoj uz preporuke. Radi se na finalizaciji analize koja će kažu oni koji su istraživanje na terenu provodili biti dostavljena svim resornim ministarstvima.

Nevladine organizacije koje se bave zaštitom žrtava ratne torture upozorile su na panel-diskusiji o rezultatima i izazovima u primjeni zakona, održanoj u Bijeljini, da rok do oktobra 2023., koji je zakonodavac u Republici Srpskoj ostavio za prijavu i traženje statusa žrtve, nije bio dovoljan.

Mi smo u tom smislu navodi Petrićeva podnosili u više navrata inicijativu za ukidanje ili produženje tog roka, ali kako ističe to nije naišlo na odobrenje od strane resornog ministarstva.Ona ukazuje i na problem nerealizacije prava na banjsko-rehabilitaciono liječenje.

Cilj analize koja je sporovedena na terenu bio je da sagledamo dokle se došlo u inplementaciji Zakona o zaštiti žrtava ratne torture u Republici Srpskoj, te koja su njihova stanja i potrebe, pojašnjava Slađana Cvjetković, psiholog i koautor analize.

Prema podacima Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite, u Republici Srpskoj je 301 žrtva ostvarila status po važećem zakonu – 211 žena i 90 muškaraca.

To dovoljno govori o dubini traume koju su ova lica prošla i svakako ukazuje na njihovu potrebu za specifičnim tretmanom, dodaje psiholog Slađana Cvjetković.

Naša želja je dodaje Cvjetkovićeva da to ne bude na pojedinicima nego da bude riješeno na sistemski način jer riječ je naglašava o veoma osjetljivim kategorijama društva.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *