U Bijeljini je sinoć promovisana monografija “Nezaboravljeni zavičaj” autora Dragana Mrkajića, koja govori o srpskom narodu koji je živio na širem području Tuzle do 1992. godine, sve dok ih sa vijekovnih ognjišta nisu protjerali pripadnici takozvane Armije BiH.
Mrkajić je rekao novinarima da mu nikada neće biti jasno šta se preokrenulo u Tuzli, gdje su svi prije rata živjeli srećno, pa i 33.000 Srba, te su oni morali napustiti svoja ognjišta.
“Prema podacima koje sada imam, tamo sada živi oko 1.600 Srba”, naveo je on i dodao da je u knjizi opisao istorijat Tuzle, od njenog nastanka isušivanjem Panonskog mora, pa sve do izbijanja rata.
Mrkajić je rekao da je opisivao naseljena mjesta kao što je Tuzla, Simin Han, Čaklovići, Kovačevo Selo, Požarnica, Cviljevina, Kolimer, Potraš, Kovačica i Konjkovići, kako su se razvijala kroz vrijeme.
On smatra da su kulturu u Tuzlu donijeli Srbi, koji su na tom području otvarali prve škole, pozorišta, klinike.
Mrkajić je naveo da je to bila bogata sredina u kojoj su boravile brojne znamenite ličnosti, poput blaženopočivšeg patrijarha Pavla, koji je tu završio jedan razred Gimnazije, Gavrila Principa, te brojnih umjetnika.
“Za knjigu sam koristio literaturu, životno iskustvo i mojih 40 godina provedenih tamo”, rekao je Mrkajić i naveo da je na monografiji radio oko četiri godine.
Direktor Muzeja Semberija Momčilo Koprivica rekao je da je večeras predstavljena zavičajna knjiga, kapitalno djelo za sve one koji sa područja Tuzle izbjegli i u koju se vraćaju.
“Značaj ove knjige je veliki jer se tekst knjige može pratiti na nivou običnog čitalačkog znanja, a može poslužiti i u istorijsko-naučna istraživanja za podneblje o kome se govori u monografiji”, naveo je on.
Koprivica je rekao da autor opisuje širu regiju Tuzle, od njenog nastanka do današnjih dana, u njoj se govori o običajima, kulturi, tradiciji i ostalim društveno-ekonomskim dešavanjima na tom području.
____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com