Predstavljena ilustrovana monografija Mihajla Pupina /VIDEO/

Ilustrovana monografija posvećena Mihajlu Pupinu “Od useljenika do pronalazača” čiji je autor Miroslav Stanković, predstavljena je sinoć u prepunoj Svečanoj sali Narodne biblioteke “Filip Višnjić” u Bijeljini, a riječ je o kapitalnom i reprezentativnom djelu na 330 stranica sa 101 ilustracijom.

Izdavač monografije je “Istok film” iz Beograda, a osim autora i izdavača Miroslava Stankovića, govorili su izvršni direktor Multimedijskog projekta “Pupin, Srbija i svet” Vladan Škorić, profesor u penziji Mihajlo Trifković i direktor Tehničke škole “Mihajlo Pupin” profesor Milenko Maksimović.

Stanković je rekao da je monografija plod njegovog dvadesetpetogodišnjeg multidisciplinarnog istraživanja i da je izuzetno ponosan što je ispunio davnašnji san da ovo kapitalno i reprezentativno djelo ugleda svetlost dana.

“Ovim ilustrovanim izdanjem upravo sam želeo da spojim sve najbolje što nosi prefiks srpski, njenu istoriju, nauku, likovnu umetnost, književnost i duhovnost, pa knjiga kao takva, predstavlja svojevrsnu ličnu kartu srpskog naroda i Srba sa svih prostora gde žive”, naglasio je Stanković i dodao da se njenim objavljivanjem, takođe, potvrđuje važnost čuvanja kulture sjećanja i poštovanja sopstvene istorije i znamenitih ličnosti.

On je istakao da se ovim djelom daje veliki doprinos čuvanju od zaborava jednog ovakvog velikana, kakav je bio naučnik i diplomata Mihajlo Pupin, ali i plejade drugih velikih umova sa ovih prostora kakvi su Nikola Tesla, Milutin Milanković, Mileva Ajnštajn i mnogi drugi.

Izvršni direktor projekta Vladan Škorić, bivši karijerni diplomata, istakao je da je u pitanju izuzetan izdavački poduhvat koji prvi put na jednom mjestu iznosi i značajnu dokumentaciju iz istorije srpsko-američkih odnosa iz koje se vidi sa koliko poštovanja i respekta jedan mali narod uspijeva da bude važan saveznik i partner takvoj sili kao što je bila Amerika, zahvaljujući prije svega Mihajlu Pupinu.

“Prijateljstvo predsednika Vudroa Vilsona i Pupina bilo je ključno i za razumevanje položaja i uloge Srbije u međunarodnim odnosima, a najbolja potvrda toga je Vilsonova naredba da se na Dan četvrte godišnjice napada na Srbiju 28. jula 1918. istakne srpska zastava na Beloj kući, kao prva neke strane zemlje ikad. Time je odata velika počast Srbiji, njenim žrtvama i ratnim pobedama”, istakao je Škorić.

Objavljivanje ove monografije, kao i druge knjige “Mihajlo Idvorski Pupin: Tekstovi u američkoj štampi 1912-1920”, kaže Škorić, važni su datumi u kulturnoj istoriji Srba i neka vrsta su Pupinovog zaveta, ali i značajna kockica u višeslojnom i višeznačnom mozaiku daljeg jačanja političkih i ekonomskih odnosa dvije zemlje.

Direktor Bibloteke Željana Arsenović izrazila je zahvalnost autoru Miroslavu Stankoviću i njegovim saradnicima što jedno ovako kapitalno delo predstavljaju danas publici ovdje u Bijeljini, u srcu Semberije, a u znak zahvalnosti, autor joj je darivao primjerak monografije.

Ilustrovana monografija “Od useljenika do pronalazača” dio je velikog multimedijalnog projekta “Pupin, Srbija i svet” čiji je autor Miroslav Stanković, osnivač i direktor Istok-filma iz Beograda.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *