Pred ratarima veći izdaci, u sjetvu kukuruza po hektaru potrebno uložiti 1.400 KM /VIDEO/

Uoči proljetne sjetve gužve u poljoprivrednim apotekama. Poljoprivrednici nabavljaju sjetvene repromaterijale, a u Semberiji će u proljetnoj sjetvi na najvećoj površini zagospodariti kukuruz. Ako vremenski uslovi dozvole sredinom marta otpočeće predsjetvena priprema oranica za zaoravanje sjemena kukuruza. Kako se sada procjenjuje s obzirom na cijene inputa u proizvodnji biće sjetva skuplja za oko 50 odsto.

Proljetna sjetva planirana je na 32.506 hektara u Semberiji, od toga će kukuruzu pripasti 26.365 hektara, što je više za 2,5 odsto. Urađena je i procjena vrijednosti proizvodnje navedeno je u informaciji o proljetnoj sjetvi koja je usvojena na sjednici Gradske Skupštine.

Procijenjeno je da će ovogodišnja sjetva kukuruza po hektaru koštati 1.400 KM.

Sjetva kukuruza je uvijek bila skuplja u odnosu na sjetvu pšenice, napominju iskusni ratari. Ipak, brojke o ovogodišnjoj procjeni ulaganja su kažu vrtoglave.

Predstavljen je na Skupštini i Program razvoja poljoprivrede i sela grada Bijeljina, koji predviđa nove mjere u sektorima stočarstva, povrtarstva i voćarstva u skladu sa lokalnom strategijom.

Prioriotet je kažu poljoprivrednici u Semberiji osnažiti sitna poljoprivredna gazdinstva kroz subvencije. Radovali su se napominju najavama da će lokalni agrarni budžet ove godine biti nešto veći te da će sredstva u najvećoj mjeri biti usmjerena u manja poljoprivredna imanja. Pratili su kažu i posljednju sjednicu Gradskog parlamenta, pa negoduju što je prijedlog budžeta za ovu godinu povučen iz skupštinske procedure.

Veliki je broj onih koji se u Semberiji bave ratarstvom kako bi prije svega za hranom podmirili stočarske farme. A u sektoru proizvodnje mesa cijena trenutno nije dobra, slaba potražnja, oborila je cijene.

Na loše stanje ukazivali su poljoprivrednici i na protestima u par navrata ali kako sami kažu, nisu mnogo toga izdejstvovali, pa i sami strahuju od onoga što bi moglo uslijediti ako se ne zaštiti poljoprivredna proizvodnja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *