Potpisan protokol o postupanju u slučaju nasilja u porodici /VIDEO/

Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici uređuju se zaštita od nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici. Osnovni cilj ovog zakona je zaštita žrtava nasilja u porodici sprečavanjem i suzbijanjem nasilja u porodici, kojim se krše ustavom i zakonima zagarantovana osnovna ljudska prava i slobode. Danas je u Gradskoj upravi razgovarano o usklađivanju ovog zakona sa protokolima našeg grada.

Zaštita od nasilja u porodici ostvaruje se primjenom zakona i drugih propisa kojima se uređuje ostvarivanje prava žrtava nasilja u porodici. Danas je održan sastanak na kome je potpisan protokol koji će zaštititi žrtve porodičnog nasilja. Dužnost jedinica lokalne samouprave bila je da imenuje radnu jedinicu koja će uskladiti protokol sa zakonom o nasilju u porodici, te su se danas stekli uslovi za samo potpisivanje protokola.

Ovakvi dokumenti bitni su jer štite zdrave odnose u porodici i daju uputstva kako treba odreagovati kada se susretnemo sa nasiljem, kojim se institucijama treba obratiti i kako je moguće da se u ovakvim situacijama zaštitimo. Sastanku je prisustvovao i Stjepan Terzić, načelnik PU Grada Bijeljina.

Značajan segment protokola je i grupa za koordinaciju koja će se po odluci načelnika sastajati 2 puta mjesečno. Grupa za koordinaciju će pratiti proces implementacije ovog protokola u praksi i biti u mogućnosti da apeluje na nadležne organe da što kvalitetnije riješe probleme koji postoje na terenu kada je u pitanju nasilje u porodici i zaštita žrtava porodičnog nasilja.

Nasilje je svaki čin protiv volje pojedinca koji ugrožava lični integritet bilo da se radi o fizičkom, psihičkom, seksualnom ili ekonomskom nasilju. Statistike pokazuju da žrtva nasilja može biti bilo, bez obzira na godine i obrazovanje, materijalnu situaciju ili nacionalnost.Statistike pokazuju da nasilnici mogu biti bilo koje profesije, nivoa obrazovanja, materijalne situacije, nacionalnosti.  Najčešće se nasilnici ne mogu prepoznati, jer su u svom privatnom ili profesionalnom društvu prihvaćeni.

Veliki korak u smanjenju nasilja je upravo obraćanje nadležnim organima od strane žrtava, te tako postoji i sos telefon na koji žrtve mogu da se obrate, a protokol izglasan i potpisan u sardnji sa gradskom upravom pomoći će boljem usklađivanju zakona o zaštiti od porodičnog nasilja sa realnom situacijom na terenu.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *