Ponuđena obustava primjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti

Crnogorski premijer Duško Marković tvrdi da je Njegovom visokopreosveštenstvu mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju ponuđena obustava primjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti do izjašnjenja Ustavnog suda i Evropskog suda za ljudska prava, kao i nastavak dijaloga, ali je on pozvao na nastavak litija, a Srpska pravoslavna crkva /SPC/ “nastavila kršenje zakona”, uključujući i nelegalnu gradnju.

Marković je naveo da se u više navrata odazivao i sastajao sa mitropolitom Amfilohijem povodom Zakona o slobodi vjeroispovijesti i drugih važnih pitanja koja su se nametala u odnosima države i SPC.

“Tako je bilo i prije nekoliko dana, kad smo se pozivu mitropolita Amfilohija sa /Njegovim preosveštenstvom budimljansko-nikšićkim/ episkopom Joanikijem, odazvali predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i ja, kao najviši predstavnici izvršne vlasti u Crnoj Gori. Taj sastanak bio je potvrda našeg poštovanja prema Mitropoliji i drugim eparhijama SPC, ali i potvrda naše trajne opredijeljenosti da vodimo dijalog i tražimo zajednička i najbolja rješenja”, istakao je Marković.

On je rekao da je razgovor bio sadržajan, dug i konstruktivan, te okončan jasnim predlozima koje su saopštili Đukanović i on, a čiji cilj je izlazak iz trenutne situacije koja opterećuje ukupni društveni ambijent.

“Vlada je bila spremna da obustavi primjenu Zakona o slobodi vjeroispovijesti sve do trenutka dok o njegovoj ispravnosti odluku ne donesu Ustavni sud Crne Gore i Evropski sud za ljudska prava u Strazburu. Paralelno sa tim, ponudili smo, i za sljedeću sedmicu predložili nastavak započetih pregovora na ekspertskom nivou, za šta se tim Vlade pripremao tokom prethodnog perioda”, kaže Marković.

Marković je poručio da su to činjenice i istina koje građani i vjernici ovih dana, kako je rekao, nisu mogli čuti od crkvenih velikodostojnika, saopšteno je iz Vlade Crne Gore.

“Nažalost, sa druge strane je kao odgovor uslijedio poziv mitropolita Amfilohija da se organizuju litije, što se tumači kao nastavak nerazumijevanja i konfrontacija koje u Vladi ne želimo jer predstavljaju smetnju našem građanskom skladu i prosperitetu. Osim odbijanja dijaloga, a samim tim i mogućnosti da se pronađe održivo rješenje, SPC nastavlja sa kršenjem zakona u svakoj prilici, pa i kad je riječ o uspostavljenoj praksi nelegalne gradnje u okviru crkvenih imanja i izvan njih”, smatra Marković.

On tvrdi da je Crna Gora “demokratsko društvo evropskih i evroatlantskih vrijednosti u kojem su dozvoljena javna okupljanja dok god ne ugrožavaju prava drugih”, te dodao da će Vlada obezbijediti njihovo ostvarivanje u skladu sa zakonom i aktuelnim pravilima.

“Dakle, najavljene litije moraju biti organizovane na način koji podrazumijeva primjenu epidemioloških mjera i preporuka, uz istovremeno poštovanje zdravlja i života svih građana, a sve u duhu jednake primjene zakona, što je standard koji obavezuje svakog pojedinca i svaki kolektivitet”, rekao je Marković.

Marković je naglasio da, uz poziv na poštovanje zakona, Mitropoliji i eparhijama Srpske pravoslavne crkve Vlada i dalje ostavlja mogućnost da u okviru dijaloga i pravnog sistema Crne Gore zajednički traže rješenja u najboljem interesu pravoslavnih vjernika.

“Naša namjera je da ostavimo ambijent i nasljeđe koje neće biti opterećenje generacijama koje dolaze. Dakle, otvoreni smo za dijalog i traženje rješenja, ali ne za ucjene i pritiske. A, dok se do toga ne dođe, zakoni će važiti za sve u Crnoj Gori, pa i za SPC i njene vjernike”, kaže Marković.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *