Poljoprivrednici u trci s lošim vremenom, kiša ometa sadnju duvana /VIDEO/

Hladni aprilski dani ometali su i usporili rast i razvoj rasada duvana koji je stasavao od 8. marta od kako je zasijan na hidroponiji u plastenicima, što je za desetak dana odložilo i iznošenje biljaka na njive.

Ove sedmice na nekim gazdinstvima sadnja je počela, ipak radove je prekinulo nestabilno vrijeme i majska kiša. Proizvodnja je u samom startu poskupila jer su proizvođači bili prinuđeni da dodatno zagrijavaju plastenike kako bi sačuvali rasad.

Troškovi proizvodnje rasada kreću se od šest do sedam maraka po plitvici od oko 160 struka.

Pamte duvanari da je sadnja duvana u ranijim sezonama znala čekati gotovo kraj maja, zbog padavina i nemogućnosti obavljanja posla, pa su biljke bile sklone prerastanju i češćem šišanju vršnih listova. Ove godine to nije slučaj, rasad je u dobroj kondiciji.

Razloga za brigu nema, duvan se sadi tokom maja kada je i optimalni rok za sadnju, pa će semberski duvanari kažu ako to dozvole vremenske prilike u intenzivniji posao iduće sedmice.

Njive su prethodno za sadnju dobro spremne, prihranjene i istretirane protiv korova i bolesti, kako problema ne bi bilo na njivama tokom rasta i razvoja biljaka. Ulaganja u proizvodnju su ove godine znatno veća, oko 5.000 KM po hektaru.

Jedan od problema duvanaraske proizvodnje na području Semberije u odnosu na stanje parcela u Posavini je nemogućnost navodnjavanja u ljetnjem sušnom periodu, što je jedan od glavnih razloga zašto se gube prinosi. S druge strane ima i u ovom kraju proizvođača koji uspijevaju dostići prinos od 200 kilograma po dunumu.

Duvan inače uglavnom gospodari na oranicama nešto lošijeg kvaliteta, mnogi bi zbog decenijski loše cijene govorili su i ranije od posla odustali, međutim u Semberiji je uzgoj duvana tradicija od koje se teško odustaje uprkos tome što je proizvodnja sa mnogih strana vidno zapostavljena.

Preduzeće “Duvan” ugovorilo je ove godine proizvodnju ove industrijske biljke sa 88 kooperanata u Semberiji i Posavini, duvan će stasavati na površini od 330 hektara, što je više u odnosu na godinu ranije.

A na ovom području se uzgaja sorta duvana “Virdžinija”. Osim od sorte, rezultati i kvalitet proizvodnje zavise od klimatskih uslova, primjenjene agrotehnike, položaja lista na stabljici, kao i zrelosti lista u momentu berbe duvana, te načina sušenja i obrade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *