Prije nekoliko dana objavljen je javni poziv za podnošenje prijava za odobravanje novčanih podsticaja za kapitalne investicije u ovoj godini. Ova mjera pokazala se veoma dobrom za zanavljanje traktora i poljoprivredne mehanizacije, a pomogla je i realizaciju drugih infrastrukturnih radova na imanjima poput izgradnje objekata, pa u resornom ministarstvu očekuju dobru zainteresovanost među poljoprivrednicima i ove godine.
Kako je ranije rečeno svi proizvođači koji budu investirali u ovoj godini ostvariće pravo na povrat 30 ili 40 odsto sredstava, kao što su imali i u prethodne tri godine. A prema raspoloživim informacijama u posljednje tri godine u Bijeljini su zajedničkim sredstvima Vlade i poljoprivrednika nabavljana 284 traktora i oko 650 novih priključaka.
Na ovu mjeru ponosni su u resornom ministarstvu a svesrdno je pozdravljaju i poljoprivrednici. Ovi u Semberiji svjesni su uslova koje trebaju ispuniti kako bi ukoliko planiraju ući u investiciju mogli računati na povrat sredstava.
Situacija u poljoprivredi nije laka, ali ako se misli ići naprijed ulagati se mora jer mnogima je upravo poljoprivreda glavna poslovna aktivnost u koju su uključene i čitave porodice, kažu i u Udruženju uzgajivača svinja.
Mjera za kapitalne investicije donosi i određene novine pa će biti subvencionisana i nabavka kombajna, ali i nova oprema koja do sada nije bila predviđena Pravilnikom.
Kao što je poznato mjera je aktuelna već nekoliko godina, pa se i postavlja pitanje koliko se za to vrijeme promijenila slika poljoprivrednih gazdinstava.
Učinak radova u atarima znatno je bolji, a manji je broj radnih sati provedenih na njivama. Priključci su savremeni, a traktori modernizovani i udobni, pa je u svakom smislu raditi lakše.
Koliko će se u ovoj godini moći investirati, s obzirom da je usljed kompletnog stanja na tržištu i mehanizacija skuplja, ostaje da se vidi.
Ne zna se kažu poljoprivrednici šta će godina donijeti i kakvo će stanje u ovom sektoru biti s obzirom da su mineralna đubriva poremetila mnogo toga kada je o planovima riječ.
Jesenas su zasijane značajne površine pod hljebnim žitom, koje je ako se na proizvodni rezultat računa trebalo u ovo doba godine prihraniti, pa su ratari s obzirom na aktuelne okolnosti pristupili prihrani. Neki su kažu prihranjivali uz manje količine mineralnog đubriva, drugi će kako navode samo jednu prihranu obaviti u martu. Drago Tomić je svoje parcele pod pšenicom uspio prihraniti, u posao je ušao još početkom februara.
Javni poziv za podnošenje prijava za odobravanje novčanih podsticaja za kapitalne investicije u ovoj godini biće otvoren 30 dana, a objavljen je i dostupan poljoprivrednicima na sajtu ministarstva, kao i na sajtu Agencije za agrarna plaćanja Srpske.
____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com