Učesnici Svetovasilijevskog sabora u Nikšiću danas su Prijedlog zakona o slobodi vjeroispovijesti, o kojem Skupština Crne Gore treba da počne raspravu 24. decembra, proglasili Zakonom protiv Pravoslavlja i zatražili da se odustane od novog otimanja imovine crkvama i vjerskim zajednicama i poštuje njihova autonomija.
Sa Sabora je zahtijevano bezuslovno zakonsko ili ugovorno priznanje i uvažavanje postojanja viševjekovnog istorijskog kontinuiteta i pravnog subjektiviteta Mitropolije crnogorsko-primorske, eparhija budimljansko-nikšićke, zahumsko-hercegovačke i mileševske i svih crkvenih pravnih lica u skladu sa kanonskim pravom.
Učesnici sabora su naveli da, kao slobodni ljudi i građani, zahtijevaju zaključivanje ugovora sa Vladom Crne Gore kojim bi se, ravnopravno i pod suštinski istovjetnim uslovima sadržanim u ugovorima zaključenim sa drugim crkvama i vjerskim zajednicama, regulisala pitanja od zajedničkog interesa.
Zatraženo je i donošenje zakona o restituciji i pravednoj nadoknadi bespravno oduzete crkvene imovine i odustajanje od novog otimanja imovine crkvama i vjerskim zajednicama, kao i na Ustavu i međunarodnim standardima zasnovano zakonsko regulisanje i poštovanje autonomije crkava i vjerskih zajednica.
Vaseljenski patrijarh Vartolomej poručio je u pismu predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću da od njega očekuje da se distancira od Prijedloga zakona o slobodi vjeroispovijesti koji podrazumijeva podržavljenje imovine Mitropolije crnogorsko-primorske i još tri episkopije.
Patrijarh Vartolomej navodi da Vaseljenska patrijaršija priznaje jedinu kanonsku Mitropoliju crnogorsko-primorsku u Crnoj Gori.
U pismu patrijarha Vartolomeja, koje je na crkveno-narodnom saboru u Nikšiću pročitao vladika budimljansko-nikšićki Joanikije, navodi se da Crnogorska pravoslavna crkva /CPC/, za koju se Đukanović zalaže, nikada nije bila autokefalna, a da sadašnja nekanonska, pod Mirašem Dedeićem, ne pripada Pravoslavnoj crkvi.