Zbog pada cijene sirove nafte na svjetskom tržištu i niže cijene u rafinerijama u okruženju od kojih distributeri u RS nabavljaju gorivo došlo je do pojeftinjenja goriva i na većini pumpi u RS, te je tako cijena goriva po litru pala za oko 0,05 KM u Banjaluci i Prijedoru, dok je u Bijeljini cijena niža čak i za oko 0,15 KM.
U jednoj benzinskoj pumpi u Banjaluci su nam rekli da je cijena dizela pet i benzina u utorak bila 2,24 KM. Juče je dizel pet smanjen na 2,20, dok je benzin smanjen na cijenu od 2,21 KM po litru.
“Kvalitetniji dizel koji imamo bio je 2,35 KM, a sada je 2,30. Kod nas je gorivo pojeftinilo četiri-pet feninga”, kažu u ovoj pumpi.
Do pojeftinjenja je došlo i na drugim pumpama, gdje je dizel pet ranije bio 2,22 KM, benzin 2,20 KM. Sada je cijena i jednog i drugog goriva 2,19 KM.
Prijedorčani takođe od juče plaćaju gorivo nešto jeftinije u odnosu na prethodni period, jer kako su nam rekli na jednoj pumpi u Prijedoru, došlo je do pojeftinjenja i dizela pet i benzina sa 2,23 KM na 2,21 KM.
Cijena goriva po litru u Bijeljini je imala značajniji pad, te građani Bijeljine gorivo plaćaju jeftinije i za oko 0,15 KM po litru
“Gorivo je bilo 2,12 KM, ali je prije neki dan sniženo na 2,06. Dok sada cijena po litru i dizela i benzina košta oko 1,92 KM”, kažu na jednoj bijeljinskoj pumpi.
Zoran Berak, sekretar Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori RS, kaže da je došlo do sniženja goriva u RS za 0,07 do 0,10 KM po litru u zavisnosti od teritorije gdje se benzinska pumpa nalazi i poslovne politike distributera nafte i naftnih derivata.
“Razlozi su pad cijene sirove nafte na svjetskom tržištu duži period i niža cijena u rafinerijama u okruženju od kojih distributeri u RS nabavljaju gorivo”, kaže Berak. On dodaje da je neizvjesno prognozirati koliko će trajati trenutno stanje na svjetskom tržištu. Ali da je važno napomenuti da su distributeri nafte i naftnih derivata i dalje cjenovno najniži u regionu.
Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS, kaže da je došlo do blagog pojeftinjenja goriva. Te da bi cijene trebalo da budu i niže nego što su sada, s obzirom na cijenu na svjetskom tržištu.
“Svaki fening pojeftinjenja goriva znači za naše poslovanje, ali ovo je zaista malo. Jer svaka cijena dizela za nas prevoznike preko 1,70 u ambijentu u kom radimo je previsoka. Znamo da postoji slobodno formiranje na tržištu cijene goriva, ali nama ovo smanjenje zaista ne znači mnogo”, ističe Grbić.
Dodaje da su cijene nafte u RS različite od grada do grada, ali da ne zna zbog čega.
U Udruženju “Naftni komitet BiH” podsjećaju da cijene goriva zavise od cijena po kojima se uvoznici snabdijevaju od rafinerije. Kao i od fiksnih davanja državi koja su neosjetljiva na globalnu cijenu sirove nafte.
“Vjerujemo da bi moglo doći do pada cijena goriva u BiH. Što je već i slučaj na pojedinim benzinskim stanicama u RS. Očekujemo da će se taj trend nastaviti i na stanicama u FBiH. Kako bi građani ipak osjetili poboljšanje u ovom smislu. Trend smanjenja cijene barela je uslovljen globalnim makroekonomskim pokazateljima i niko sa sigurnošću ne može predvidjeti dalje kretanje cijene barela sirove nafte”, kažu u “Naftnom komitetu BiH”.
(Nezavisne)