Oko 16 odsto mladih redovno posjećuje kladionice /VIDEO/

Učešće djece u igrama na sreću stvara poremećen sistem vrijednosti, gradi nezdrav odnos prema obavezama i prouzrokuje zavisnost koja prerasta u hronično oboljenje. Stručnjaci upozoravaju da kockanje nikada ne dolazi kao izolovan problem. Institucija Ombudsmana za djecu provela je istraživanje među srednjoškolcima u Srpskoj o učešću djece i mladih u igrama na sreću. Rezultati istraživanja, koji su objavljeni u junu, pokazuju da se 16 odsto mladih među ispitanicima izjasnilo, da se redovno bave igrama na sreću i da su kladionice u fokusu njihovog interesovanja, zabrinjava i procenat onih koji kažu da u kladionice odlaze sa roditeljima.

S ciljem utvrđivanja obima učešća djece i mladih u igrama na sreću, otkrivanjа uzroka koji dovode do toga, i analize odgovora subjekata zaštite djece i mladih na ovu pojavu, Institucija Ombudsmana za djecu Republike Srpske provela je posebno istraživanje putem onlajn upitnika u 29 srednjih škola širom Srpske u kojem je učestvovalo više od 400 djece u uzrasnoj dobi od 14 do 18 godina.

Učesnici istraživanja su se složili da je učešće mladih i djece u igrama na sreću rasprostranjena pojava i da su pored odlaska u kladionice mladima i djeci dostupne razne aplikacije, koje omogućavaju djeci neometan online pristup klađenju. Evidentno je da izostaje preventivni rad sa djecom u smislu upoznavanja sa negativnim posljedicama igara na sreću, odnosno svih drugih oblika klađenja.

U okviru ovog istraživanja djelovala je i Stručna fokus grupa, koju su činili eminentni stručnjaci koji se bave ovom problematikom , te ljudi iz prosvjete, u rad fokus grupe bili su uključeni i mladi savjetnici, odnosno djeca i omladinci koji se zajedno sa Institucijom ombudsmana bave istraživanjem ovih problema.

Kao razlozi za učešće mladih u igrama na sreću navedeni su želja za brzim sticanjem novca, želja za zabavom i prihvatanjem u društvu. Javno predstavljanje rezultata ovog istraživanja trebalo bi doprinjeti podizanju nivoa svijesti o štetnosti igara na sreću.

Roditelji su ključna karika u obrazovanju i vaspitanju djece, a država je zadužena da kroz sva sistemska rješenja daje podršku roditeljima, ističe Vukovićeva.

Rezultati ovog posebnog istraživanja na kojem je Institucija ombudsmana za djecu radila pola godine, biće prezentovani u Bijeljini sredinom septembra .

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *