Male farme koza donose prihode; Kozje mlijeko i surutka sve traženiji /VIDEO/

Svaštari se na imanju Dragana Simića u Obarskoj kod Bijeljine. Osim konjarstva, bave se Simići i ovčarstvom, a od nedavno i kozarstvom. Prije tri godine na gazdinstvo su stigle dvije koze sa dvoje jaradi. Malo po malo, priča Dragan, povećavao se i broj koza, pa danas u stadu ima više od trideset grla.

Sve je počelo iz sasvim druge namjere, ipak od prošle godine kozije mlijeko, sir i surutka postali su sve traženiji, pa čini se da i male kozarske farme mogu donijeti porodici dobar mjesečni prihod.

Simići su poslovima na poljoprivrednom gazdinstvu posvećeni. Za kvalitetno i nadaleko traženo kozije mlijeko treba brigu voditi o ishrani, pa osim livadskih trava i žitarica, nalaze koze i za sebe biraju najbolju hranu i u obližnjem šipražju. Ovdje kaže domaćin koza živi po zakonima organske proizvodnje.

Alpskih koza najveći je broj u stadu Simića. Mužu za sada na maloj farmi, obavljaju ručno, a dnevno koze daju oko pet litara mlijeka jer veću količinu sebi uzmu jarići. Kozje mlijeko i proizvodi od kozijeg mlijeka su poznati kao korisni za zdravlje. To su proizvodi koji se koriste kao hrana, za prevenciju nastanka bolesti i terapiju. U posljednje vrijeme potražnja sve veća pa kozije mlijeko i surutku čeka siguran kupac.Razmišljaju Simići i o širenju posla pa možda i o ozbiljnijoj priči koja bi za cilj imala formiranje mini-sirane.

Osim kozijeg mlijeka i drugih proizvoda Simići prodaju  i kobilje mlijeko, za koje narudžbe stižu iz cijele BiH pa i susjedne Srbije.

Kozarstvom se priznaje Dragan ranije nisu bavili, držali su krave i junad, kasnije i ovce, ali kozarstvo su brzo zavoljeli jer posao nije mnogo zahtjevan. S obzirom da širi posao, žensku jarad ostavlja u staji dok mušku kako kaže mijenja ili prodaje. U toku je napominje i sezona jarenja koza, pa će i stado biti veće.

A u stadu ovaca trenutno je oko četrdesetak ovaca, nije ni sezona jagnjenja još završena. Na svijet je do sada stiglo tridesetak jagnjadi, a biće ih očekuje domaćin još toliko. Ni na prodaju jagnjadi se Dragan ne žali, potražnje ne manjka, pa je dobro odgledano jagnje lako prodati po boljoj cijeni.

Opredijelili su se Simići za Romanovsku rasu ovaca, koju karakteriše dobra reprodukcija i kvalitetno meso,  ipak domaćin priznaje da mu se koze u odnosu na ovce trenutno bolje isplate.

Simići su se prihvatili isključivo poljoprivrede, na kojoj obezbjeđuju egzistenciju i mjesečna primanja. Obrađuju oko 150 dunuma zemlje, a osim žitarica proizvode povrće izbjegavajući sve hemijske tretmane, pa po kupus na njihovo imanje ljudi mahom dolaze.

Hranu za stoku Simići ne dokupljuju, obezbjede u atarima koje rade dovoljno, pa dodatnih troškova nemaju. Vrijedno se radi i privređuje, pa prava seoska gazdinstva na kojima je  skoncentrisano malo životinjsko carstvo žive i opstaju, vraćajući mnoge prirodi i pravim vrijednostima, obezbjeđujući drugima sigurniju računicu i šansu za održivost pa i širenje posla. I ovo je samo jedna priča koja nam može posvjedočiti da prirodu i selo počinjemo više cijeniti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *