Liturgija i duhovna akademija u čast Svetih Ćirila i Metodija

U Hramu Prepodobne mati Paraskeve u Ugljeviku danas je služena liturgija i održana duhovna akademija u hramovnoj porti u čast Svetih Ćirila i Metodija, tvoraca prvog slovenskog pisma – glagoljice.

Nakon liturgije i pričesti, protojerej-stavrofor Milan Topić je u besjedi napomenuo da su Sveti Ćirilo i Metodije prosvijetili slovenske narode i donijeli im pismenost.

“Propovijedali su vjeru Hristovu na narodnom slovenskom jeziku, preveli su svete knjige koje su bile potrebne za služenje na slovenski jezik i narodi su to masovno prihvatili”, rekao je Topić.

Na Duhovnoj akademiji o Svetoj braći Ćirilu i Metodiju, tvorcima prvog slovenskog pisma i narodnim prosvjetiteljima, besjedio je profesor srpskog jezika i književnosti i lektor Novinske agencije SRNA Marko Lješević.

Lješević je podsjetio na to da su Sveti Ćirilo i Metodije u devetom vijeku donijeli svjetlost pismenosti slovenskim narodima, te dodao da njihova misija nije bila samo prosvjetiteljska, već i duboko duhovna.

“Sastavili su prvo slovensko pismo – glagoljicu, a zatim su njihovi učenici razvili i ćirilicu, pismo koje i danas koristimo i koje predstavlja živu vezu sa našim duhovnim i kulturnim nasljeđem”, rekao je Lješević.

Prema njegovim riječima, Ćirilo i Metodije širili su pismenost, obrazovanje, vjeru, identitet i slobodu, te postavili temelje duhovnosti koja je prožela čitavu srpsku istoriju, od manastira i prepisa, do škola, univerziteta i savremene književnosti.

“Svaka pisana riječ na ćirilici, od drevnih povelja do savremenih udžbenika, predstavlja plod njihove misije i zato je ovaj praznik ne samo sjećanje na prošlost, već i poziv da sačuvamo, njegujemo i prenosimo svoje kulturno nasljeđe, jezik i pismo u vremenu globalizacije, gdje se sve češće gubi veza sa identitetom”, istakao je Lješević.

On je dodao da je obaveza porodice, škole, Crkve i kulturnih institucija da ostanu vjerni svojim korijenima, ističući da je ćirilica dio srpskog obraza, jezika i duše.

“Čuvajmo je, pišimo njome, ponosno i s ljubavlju. Neka Gospod da da uvijek volimo svoj jezik i pismo, svoj narod i sve ljude oko nas. Da rastemo u mudrosti kao što rastemo u godinama i da u svakom slovu koje naučimo prepoznamo i Božiji dar”, poručio je besjednik.

Organizator Duhovne akademije je pravoslavna Crkvena opština Ugljevik uz podršku protojereja Aleksandra Tešića, a u programu su učestvovali hor “Zvjezdice” i učenici osnovnih škola i Srednjoškolskog centra “Mihailo Petrović Alas”.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: