Agencija za agrarna plaćanja Republike Srpske trebalo bi do kraja sedmice da objavi spisak korisnika kojima su odobreni novčani podsticaji za kapitalne investicije u ovoj godini, nakon čega dobijaju rješenje o rezervaciji sredstava, izjavila je Srni stručni saradnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske Gordana Rokvić Knežić.
Knežićeva je pojasnila da korisnik podsticaja sa rješenjem o rezervaciji sredstava može da se obrati svom dobavljaču, a rješenje služi za određenu vrstu međusobnog povjerenja potrebnog za realizaciju investicije.
“Investicija mora biti realizovana do 30. septembra, a nakon toga se korisnik obraća Agenciji za agrarna plaćanja sa zahtjevom za uplatu sredstava i dostavlja dokaz da je realizovao investiciju na osnovu koje je i tražio podsticaj za kapitalne investicije”, rekla je Knežićeva.
Prema njenim riječima, Agencija je zaprimila rekordan broj prijava za odobravanje novčanih podsticaja za kapitalne investicije u ovoj godini, odnosno 4.657 koje su prošle prvu administartivnu kontrolu, odnosno ispunjavaju osnovne uslove propisane javnim pozivom.
“U novčanom iznosu to je 87 miliona KM potraživanja poljoprivrednika u odnosu na planirane investicije”, navela je Knežićeva.
Ona je napomenula da je ranijih godina u prosjeku pristizalo od 1.500 do 2.000 prijava, ali da je ove godine mnogo više zahtjeva, prije svega jer je Ministarstvo poljoprivrede imalo za cilj da poveća broj korisnika i da obuhvati i male poljoprivredne proizvođače koji do sada nisu koristili mjere podrške, a posebno ne investicione.
“Uslovi su promijenjeni na način da je iznos povrata sredstava povećan sa 30 na 40 odsto, odnosno 50 odsto za privilegovane kategorije korisnika – mladi nosioci poljoprivrednih gazdinstava, znači mlađi od 40 godina, žene nosioci poljoprivrednih gazdinstava, proizvođači organskih proizvoda i gazdinstva koja su na nadmorskoj visini većoj od 600 metara”, objasnila je Knežićeva.
Ona je navela da se najviše zahtjva odnosi na poljoprivrednu mehanizaciju, odnosno više od hiljdu zahtjeva je za traktore, a više od dvije hiljade je za nabavku poljoprivrednih priključaka.
Knežićeva je istakla da je ovogodišnji agrarni budžet 180 miliona KM, što je dovoljan finansijski okvir da sve vrste zahtjeva realizuju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com