Kap za život i u pandemiji – Ugljevički davaoci krvi ne odustaju od humanosti

Da ni u godini obilježenoj pandemijom nismo zaboravili na humanost potvrđuje novoosnovano ugljevičko Udruženje dobrovoljnih davalaca krvi “Soko 2020”.

Od septembra prošle godine okupili su 300 članova, koji rado daruju tečnost koja život znači, a očekuju da će i ih u ovoj godini biti još više.

Ovo udruženje zalaže se i za poboljšanje statusa dobrovoljnih davalaca. U humanoj misiji započetoj u septembru prošle godine grupi entuzijasta pridružile su se desetine članova koje krasi plemenitost.

Kažu, najhumanije što možete za nekoga da učinite jeste dati krv i pet minuta svog života za život drugog čovjeka.

Vladimir Mitrović to čini više od 30 godina, u nadi da će nekome spasiti život i pomoći.

– Znam da zamjene za krv nema i ne može se napraviti. Lijep je osjećaj, ne može da bude ljepši kad znate da ćete nekom pomoći – kaže Vladimir.

Istog je mišljenja i Ljubinka Sofrenić koja se, kaže, nakon svakog darivanja krvi osjeća bolje, svježije i vedrije.

– Volim da dajem krv i pomognem drugim ljudima. Hvala bogu da sam zdrava, pa mogu. Priključila sam se ovom društvu zato što je novo, mlado društvo, družimo se, a okupljeni smo svi oko istog plemenitog cilja – ističe Ljubinka.

Akcije

Ovi humanitarci žele da svi građani budu zdravi, a svaki put kada daruju krv čim ustanu sa stolice spremni su, kažu, da to urade opet.

Trude se da obezbijede dovoljne količine dragocjene tečnosti i već su imali nekoliko značajnih akcija.

– Izdvojila bih dvije vrlo važne akcije koje su se dogodile u Gračanici za Kliniku za srce u Tuzli. Takođe smo imali i ovdje nekoliko akcija. Četiri mjeseca postojimo, a već imamo impozantan broj članova, oko 300 – ističe portparol Udruženja DDK „Soko 2020“ Gordana Mitrović.

Cilj im je popularizacija davalaštva, ali i poboljšanje položaja davalaca krvi i dobijanja dodatnih benefita. Već su uspjeli da u saradnji s Medicinskim institutom u Tuzli obezbijede besplatne preglede za svoje članove.

– Pored toga, cilj nam je da ujedinimo sve davaoce pod jednu kapu i da razvijemo regionalnu i međunarodnu saradnju sa ostalim udruženjima širom regiona. Takođe, i dalje da promovišemo samu važnost davalaštva, generalno uključujući motivaciju, predavanje u školi zajedno s djecom, kao i da učestvujemo u raznim humanitarnim akcijama, koliko je u našoj mogućnosti – naglašava Mitrovićeva, zahvaljujući svim članovima na ukazanom povjerenju koje će, kako kaže, nastojati da opravdaju.

Zalihe

Zahvaljujući dobrovoljnim davocima, u Službi za transfuzijsku medicinu u Bijeljini nema kriznih perioda. U zalihama imaju dovoljne količine svih krvnih grupa. Njihov princip rada je da krv čeka pacijenta, a ne obrnuto; zato je svaka jedinica krvi dragocjena.

Krv je nezamjenjiv lijek i kao i život – nema cijenu. Krajnji cilj svakog dobrovoljnog davaoca jeste da spasi nečiji život ili omogući brže ozdravljenje oboljelih. Iz Službe za transfuzijsku medicinu zahvalni su svim društvima koja su se prilagodila izmijenjenom režimu rada zbog epidemiološke situacije.

Kada su akcije većeg obima rade sukcesivno po 7 ili 14 dana i uspjeli su da obezbijede iste količine kao i prethodnih godina.

Pomoć Foči i Banjaluci

Doktorka Snežana Gegić, načelnica Službe, kaže da su čak i u vrijeme pandemije u izmijenjenom režimu rada, poštujući sve epidemiološke mjere, uspjeli da uzmu veliku količinu krvi.

– Uspjeli smo da zadovoljimo sve potrebe bijeljinske bolnice, da pomognemo zvorničku bolnicu, kao i bolnice u Foči i Istočnom Sarajevu. Najveće količine krvi i napravljenih krvnih komponenti upućene su tamo gdje je najpotrebnija, a to je UKC, gdje su i najteži bolesnici – ističe dr Gegić.

(Srpska Info)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *