Kako su se poskupljenja repromaterijala u 2021. godini odrazila na sektor poljoprivrede? /VIDEO/

Zbog inflacije i enormnih poskupljenja, teško je održati biljnu pa samim tim i stočarsku proizvodnju, upozorili su pred kraj ove godine iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača mljekara RS.

Kako bi se proizvodnja a s njom i sela očuvala, pokrenuli su zahtjevom prema nadležnima ponovo priču o potrebi uvođenja takozvanog “plavog dizela”. Dnevna prerada mlijeka u mljekarama opada, kaže Vladimir Usorac i napominje da je cijena mlijeka po litru 60 pfeninga.

Talas poskupljenja odrazio se kako na repromaterijale tako i na pekarsku industriju. Rast cijena pšenice, uslovio je korekciju cijena pekarskih proizvoda za nekih 20 odsto. Da li će cijene padati ili opet rasti neizvijesno je prognozirati.

I ako je cijena pšenice stabilna znatno je veća u odnosu na onu cijenu koja je bila aktuelna u ovogodišnjoj žetvi i po kojoj su svoj rod otkupljivačima predali domaći proizvođači. Uprkos rekordnim prinosima pšenice računica nije mogla pokriti troškove jesenje sjetve.

Godinu svode i na svinjogojskim farmama. Širom Srpske uzgajivači ocjenjuju da je tržište svinja bilo nestabilno, te da su cijene tovljenika i prasadi tek nešto rasle u posljednjih mjesec dana.

Praznici su obično vrijeme kada se na tržištu bilježe visočije cijene prasadi. A koja bi cijena mogla pokriti troškove teško je prognozirati s obzirom na poskupljenja u proizvodnji, pa ni cijena prasadi od 5,5 KM nije rentabilna.

Evidentno je da proizvodnja na farmama opada, kažu uzgajivači.

Poljoprivreda traži sistemsko rješenje, poručili su sumirajući ovu poljoprivrednu godinu predstavnici udruženja poljoprivrednika.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *