Građevinarstvo i dalje među najrizičnijim djelatnostima

U prvom kavartalu ove godine u Republici Srpskoj dogodilo se 16 težih povreda na radu i jedna sa smrtnim ishodom, navode iz Inspektorata Republike Srpske i ističu da se kao najrizičnije djelatnosti i dalje izdvajaju građevinarstvo, elektroprivreda, te šumarstvo i drvna industrija.

Iz Inspektorata su Srni, povodom 28. aprila – Svjetskog dana bezbjednosti i zdravlja na radu, precizirali da se u prvom kvartalu nezgoda sa smrtnim ishodom desila u građevinarstvu, gdje su zabilježene i dvije teže povrede na radu, dok je po jedna bila u šumarstvu i drvnoj industriji, te 13 u ostalim djelatnostima.

Prema podacima Inspektorata, u prvom kavartalu ove godine, zbog počinjenih prekršaja, izdato je 36 prekršajnih naloga u vrijednosti od 49.100 KM, te podnesena jedna prekršajna prijava.

Republička inspekcija rada u prvom kvartalu ove godine u oblasti zaštite na radu izvršila 386 kontrola, od čega je 158 bilo sa utvrđenim propustima, te su izrečene 104 upravne mjere, s ciljem otklanjanja nepravilnosti.

U prošloj godini u oblasti nadzora inspekcije rada dogodilo se devet povreda na radu sa smrtnim ishodom, od kojih jedna u elektroprivredi, tri u građevinarstvu, četiri u šumarstvu i drvnoj industriji i jedna u ostalim oblastima.

Lani se dogodilo i 79 težih povreda na radu, od kojih pet u elektroprivredi, 25 u građevinarstvu, jedna u hemijskoj industriji, 15 u šumarstvu i drvnoj industriji i 33 u ostalim djelatnostima.

U Inspektoratu navode da je u prošloj godini Republička inspekcija rada izvršila 1.710 kontrola u oblasti zaštite na radu, od čega su 703 bile sa utvrđenim propustima.

S ciljem otklanjanja nepravilnosti subjektima kontrole izrečeno je 500 upravnih mjera, dok je zbog počinjenih prekršaja izdato 178 prekršajnih naloga u vrijednosti od 292.400 KM, a nadležnim sudovima podneseno je sedam prekršajnih prijava.

Republička inspekcija rada je u 2021. godini izvršila 1.668 kontrola u oblasti zaštite na radu, od čega su 692 bile sa utvrđenim propustima, a s ciljem otklanjanja nepravilnosti subjektima kontrole izrečeno je 568 upravnih mjera, dok je zbog počinjenih prekršaja izdato 178 prekršajnih naloga u vrijednosti od 290.650 KM.

Nadležnim sudovima podneseno je 18 prekršajnih prijava.

U 2021. godini u oblasti nadzora inspekcije rada dogodilo se 15 povreda na radu sa smrtnim ishodom, od čega jedna u elektroprivredi, četiri u građevinarstvu, sedam u šumarstvu i drvnoj industriji i tri u ostalim oblastima.

U Inspektoratu navode da se u 2021. godini dogodilo i 100 težih povreda na radu, od čega dvije u elektroprivredi, 16 u građevinarstvu, tri u hemijskoj industriji, 35 u šumarstvu i drvnoj industriji i 44 u ostalim djelatnostima.

Iz Inspektrata ističu da, posmatrano po godinama postoji kontinuitet nastanka povreda na radu u građevinarstvu, elektroprivredi, te šumarstvu i drvnoj industriji.

“U kategoriju ostale djelatnosti svrstavaju se oblasti kao što su trgovina, turizam, kultura, prosvjeta, komunalne djelatnosti u kojima povrede nisu izražena pojava i u poređenju sa prethodnim godinama nemaju trend kontinuiteta”, navode iz Inspekorata.

Inspekcijske kontrole pokazale su da se najčešće utvrđene nepravilnosti odnose na propuste u pogledu organizacije i sprovođenja mjera zaštite na radu, primjenu preventivnih mjera, osposobljavanje radnika za bezbjedan rad, redovno ispitivanje opreme i sredstava rada.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić smatra da se u Srpskoj papirološki poštuje Zakon o zaštiti zdravlja na radu, ali da nije siguran da li je u realnosti tako.

“Više puta smo ukazivali na to da treba promijeniti neke zakonske propise na drugačiji ili uvesti češći vid kontrole”, rekao je Trivić Srni.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić ocijenila da u Srpskoj nedostaje inspektora koji bi kontrolisali sprovođenje Zakona o zaštiti zdravlja na radu, te da bi kazne u ovoj oblasti moraju biti mnogo rigoroznije.

Mišićeva kaže da postoje poslodavci koji značajnu pažnju posvećuju upravo ovoj oblasti, ali je takvih jako malo.

Ona je, povodom 28. aprila – Svjetskog dana bezbjednosti i zdravlja na radu, rekla da ulaganje u zaštitu na radu nije trošak, već zakonska obaveza, ali i investicija koja se itekako isplati.

Mišićeva je navela da se Savez sindikata izborio za relativno dobar Zakon o zaštiti zdravlja na radu i strategiju zaštite zdravlja na radu, te sada počinju rad na novom ili dopunama postojećeg Zakona kako bi što bolje normativno uredili taj okvir.

U svijetu se 28. aprila obilježava Svjetski dan bezbjednosti i zdravlja na radu, a s ciljem promocije bezbjednog, zdravog i dostojanstvenog rada sa sve radnike.

Proslava ovog dana je sastavni dio Globalne strategije zaštite na radu Međunarodne organizacije rada, koja promoviše stvaranje globalne preventivne kulture bezbjednosti i zdravlja u koju su uključene sve zainteresovane strane.

Međunarodna organizacija rada obilježava Svjetski dan bezbjednosti i zdravlja na radu od 2003. godine, a 28. april je takođe i dan na koji se svjetski sindikalni pokret prisjeća žrtvi profesionalnih nesreća i bolesti.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *