Gorivo u Republici Srpskoj pojeftinilo je u prosjeku za sedam feninga po litru i dizel euro 5 u Banjaluci košta oko 2,72 KM.
Benzin je i dalje jeftiniji i košta oko 2,60 KM.
Inače, cijene nafte na svjetskom tržištu juče su pale na najniži nivo u proteklih 15 mjeseci usljed zabrinutosti da bi kriza u globalnom bankarskom sektoru mogla dovesti do recesije i smanjenja potražnje za gorivom, piše “Srpska Info“.
U Londonu je cijena sirove nafte “brent” pala na 72,83 dolara po barelu. U Njujorku je cijena 66,46 dolara po barelu.
Nešto ranije su obje vrste nafte pale za oko tri dolara na iznose najmanje od decembra 2021. godine. Pad cijene nafte, kako prenose svjetski mediji, desio se uprkos dogovoru u kojem se najveća švajcarska banka “UBS” saglasila da kupi banku “Kredit svis” u nastojanju da je spasi od propasti.
S druge strane, cijene hrane ne prate trend pada cijena hrane za razliku kada je gorivo tokom prošle godine poskupljivalo. Tako na domaćem tržištu Republike Srpske imamo, po ocjeni udruženja potrošača, svakodnevna tiha poskupljenja hrane i usluga. U moru poskupljenja u posljednje vrijeme izdavaja se jedna namirnica – crveni luk koji je skuplji čak oko 300 odsto. Kilogram crvenog luka u prodavnicama je tri KM.
Domaći proizvođači tvrde da je na tržištu na raspolaganju samo oko deset odsto domaćeg crvenog luka u odnosu na tražnju, a da se ostale količine uvoze iz Kazahstana.
– To je posljedica dešavanja unazad nekoliko godina. Jedne godine ne znamo šta ćemo i bacamo ga, druge godine bude suša i nema dovoljno, a sada cijenu ne diktiraju domaći proizvođači – rekao je Darko Ilić, predsjednik Udruženja povrtara RS.
LOV U MUTNOM
U udruženjima potrošača RS smatraju da osim uvozne inflacije, domaći trgovci love u mutnom. U prilog toj tezi navode činjenicu da inspektori stalno pišu kazne trgovcima za kršenje uredbi o ograničenoj marži na osnovne životne namirnice i na gorivo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com