Ekspanzija rezanog cvijeća, lizijantus osvaja i domaće tržište /VIDEO/

Poput opojnih mirisa, koji za sobom ostavljaju najljepši trag, širi se i unapređuje cvjećarstvo kod nas i u regionu i svijetu. Iako je u prethodne dvije godine u mnogim sektorima bilježena stagnacija i problemi u psolovanju, to sa cvjećarstvom nije bio slučaj.

U rasadničkoj proizvodnji zaživjele su novine, mnoge okućnice i terase krasile su cvjetne sadnice. Mnogi su u uzgoju cvijeća uvidjeli i pronašli svoju šansu, kako za ljepšu okolinu, tako i za siguran prihod. Ovakav trend nakon pandemije samo je nastavljen, ali još bržim koracima.

Jasno je da se cvjećarstvo danas cijeni više, osim što je neizostavan dekorativni detalj enterijera i eksterijera, cvjećarstvo je grana koja nam osim ljepote biljaka, daje i one koje mogu upotpuniti trpezu jer su veoma korisne u ishrani ljudi.

Na stručnom predavanju posvećenom cvjećarstvu i očuvanju životne sredine ukazano je i na činjenicu da se svijet suočava sa velikim izazovima koji uključuju ne samo klimatske promjene, nego i zdravstvene i ratne krize pa je i naglašeno da proizvodnja hrane ne smije biti ugrožena.

Za podizanje krovnih vrtova potrebno je da postoji određena osnova kada je o znanju riječ. Stručnjaci ističu da postoje dva osnovna tipa krovnog vrta ekstenzivni i intenzivni sve u zavisnosti od statike objekta.

U regionu se najčešće mogu vidjeti ekstenzivni krovni vrtovi koje krase niske zeljaste vrste, trajnice. Međutim i sočna jagoda može stasavati na krovnim vrtovima.

Kako gajiti lizijantus, rezano cvijeće koje je u samom vrhu popularnosti u svijetu, moglo se čuti na ovom mjestu. Lizijantus je realtivno nova cvjetna vrsta u Srbiji i zemljama regiona. Potencijal lizijantusa, kao rezanog cvijeta prepoznat je najprije u Japanu, dok se u Holandiji trenutno nalazi na sedmom mjestu prema potražnji i prodaji.

Uz zatvoren prostor i adekvatne mjere njege, lizijantus može uspijevati i kod nas.

Ukoliko ga ne gajimo za rezani cvijet, proizvodnja lizijantusa i nije toliko zahtjevna, svjedoče to već brojni primjeri, gdje ovaj visoko pozicionirani cvijet krasi okućnice.

Na ovom stručnom predavanju ukazano je na katastar zelenih površina kao na jedan od najznačajnih mehanizama kvalitetnog upravljanja zelenim površinama u urbanim sredinama. Stručnjaci nam sugerišu da je potrebno da svako od nas pokaže brigu za okolinu, kako bi se bolje zelenile i javne površine tokom vrelih ljtnih dana, kada i sami svjedočimo da biljke vape za vodom, te da su visoke dnevne temperature ugrozile zelene površine.

S druge strane navodnjavanje je svakako skupa investicija kako za grad tako i za individualne proizvođače i građane. U tom smislu smo još uvijek daleko od standarda u svijetu.

Ipak struka je dala odgovor i prijedlog kako ozeleniti objekte i površine u gradskim sredinama, kako ih ne bi osvojilo sivilo betona i to uz malo volje i mašte. Vertikalno ozelenjavanje fasada zgrada i drugih objekata koje nemaju prozora, te ozelenjavanje krovnih vrtova, jedna su od najboljih rješenja.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *