Drvoprerađivači sa zebnjom čekaju odluku Vlade Srpske

Najava da će drvno-šumski sortimenti u Republici Srpskoj poskupjeti primoraće veliki broj domaćih drvopređivača da se okrenu uvozu sirovine ili ugase proizvodnju, jer kako tvrde, usljed dužeg pada potražnje sa Zapada i pritiska za snižavanje cijena nemaju mogućnost da koriguju svoje cjenovnike.

O cijeni drvno-šumskih sortimenata danas bi trebalo da odlučuje Vlada RS, a resorni ministar ranije je najavio poskupljenje za oko deset odsto objašnjavajući taj potez potrebama tržišne ekonomije, piše “Glas Srpske“.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić rekao je da razumije situaciju u drvopreradi, da postoji značajan pad drvoprerađivačkih kapaciteta, ali da je povećanje cijena drvno-šumskih sortimenata neophodno.

– Riječ je o usklađivanju cijena sa cijenama u okruženju i o tržišnoj ekonomiji – rekao je Minić.

Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori Republike Srpske Igor Andrić kaže da drvoprerađivači razumiju situaciju u “Šumama RS” navodeći da svi statistički podaci ukazuju na to da je ova grana industrije u veoma lošem stanju.

– Prošla godina je bila katastrofalna, drvoprerada je imala veliki minus u odnosu na 2023. godinu, a u padu je i izvoz. Uz takve pokazatelje i ostala poskupljenja, počevši od električne energije i rasta minimalca, više cijene sirovine će produbiti probleme drvoprerađivača – priča Andrić.

On tvrdi da na Zapadu, na koji je domaća privreda naslonjena i izvozno orijentisana nema nikakvih pozitivnih naznaka o povećanju potražnje.

– Konstantan je pritisak zapadnih kupaca da naši drvoprerađivači snize cijene. Naše kompanije koje su stranim kupcima slale ponudu sa višim cijenama su dobile odgovor da će u tom slučaju saradnja biti automatski prekinuta. Toliko je situacija loša – naglasio je Andrić.

Predsjednik Izvršnog odbora Udruženja drvoprerađivača RS Darko Partalo za “Glas” je rekao da je drvoprerada lani imala minus u proizvodnji od 39,7 odsto, istakavši da bi proizvođači eventualno mogli prihvatiti poskupljenje od šest do osam odsto.

– To izjednačavanje sa regionom je samo na papiru, jer je u FBiH klasiranje dosta oštrije pa se dobije bolji kvalitet za isti novac. Njihove pilane su konkurentnije i iz razloga što kod nas dinamika isporuke sirovine nije odgovarajuća. Umjesto da se bukva isporučuje u hladnijem periodu, bude u toplijem, kada se brzo kvari, ne može se prodati pa pilane zbog toga imaju velike gubitke. Nekoliko njih je ugasilo proizvodnju – kazao je Partalo.

On je istakao da je na sceni kolektivni brodolom drvne industrije, ali da će svaka kompanija samostalno krojiti planove da bi se iščupale iz problema.

– Oni koji imaju mogućnost kupovaće u FBiH ili Hrvatskoj, a oni koji budu mogli pozitivno poslovati, kupovaće sirovinu od “Šuma RS”. Međutim brojne kolege koje su u ovom poslu već 30 godina žale se da su im ugovori za ovu godinu negativni i da ne znaju šta da rade. Najveći dio firmi će nastaviti da se bori, ali da će svi preživjeti zasigurno neće. Osnova za optimizam nemamo, tinja samo nada – navodi Partalo.

Ogrev

Potpredsjednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS Đorđe Brkić nada se da će drvo namijenjeno za ogrev biti izuzeto iz odluke o poskupljenju.

– Imamo neka obećanja da ogrev neće poskupljivati, odnosno da će doći do rasta cijena samo za šumske sortimente koji su namijenjeni tehničkoj preradi. Ogrev je i sada izuzetno skup, kubik plaćamo 90 KM, dok je ranije bio 78 KM. Mi smo se čak nadali da će nam Vlada RS vratiti tu cijenu. Ako sirovina poskupi i za nas, to će biti katastrofalno. U tom slučaju morali bismo korigovati svoje cjenovnike, što je praktično nemoguće. Paleta cijepanog drveta sada košta između 220 i 230 KM i potražnja je loša – uvjerava Brkić.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: