BiH bogata vodom, ali je sve više uvozi /VIDEO/

U BiH je u prva četiri mjeseca ove godine uvezeno vode – prirodne ili vještačke mineralne i gazirane vode, u vrijednosti od 44 miliona maraka. Iako smo prema podacima Svjetske banke uvršteni među 7. evropskih zemalja po bogatstvu pitkom vodom, već godinama uvozimo do četiri ili pet puta veće količine nego što izvozimo. Bijeljinska voda je jedna od najčistijih i najzdravijih voda za piće u BiH, a već neko vrijeme se diskutuje oko toga, koja voda je ispravnija i kvalitetnija – ona iz česme ili flaširana?

I pored bogatstva pitkom vodom, Na uvoz vode u BiH već godinama se troše desetine miliona maraka. BiH je vodom najbogatija u regiji i spada među vodeće države u svijetu po količinama i čistoći vode, ali se taj resurs slabo koristi.

Tako smo u prva četiri mjeseca ove godine na vodu iz uvoza potrošilI oko 44 miliona maraka, dok je u istom periodu na inostrana tržišta plasirala prirodnu i gaziranu vodu u vrijednosti oko 12,5 miliona. Voda je jedan od proizvoda koje BiH uvozi u ogromnim količinama iako postoje veliki prirodni resursi da bi je i sama mogla proizvoditi znatno više, pa i izvoziti. 

Mnogi ljudi pretpostavljaju da je viša cijena opravdana zdravstvenim prednostima flaširane vode, ali u većini slučajeva to nije točno. Za razliku od vode iz slavine, proizvodnja flaširane vode je skup proces koji zahtijeva velike količine sirove nafte, dodatnu vodu i često jednokratnu plastiku.

BiH je prva u regionu, a sedma u Evropi kada govorimo o izvorima pitke vode. Semberija se snabdijeva pitkom vodom sa Izvorišta “Grmić”. Ovo izvorište vodom snabdijeva oko 70.000 stanovnika sa gradskog područja, i još oko 20.000 stanovnika u prigradskim naseljima.

Voda sa “Grmića” je izuzetno zdrava i kvalitetna i praktično i ne treba hlorisanje ali se ono vrši samo preventivno, po zakonskoj obavezi. Međutim, među građanima  vladaju predrasude da voda iz slavine nije dobrog kvaliteta, te da je zdravija ona flaširana.

Bijeljinska voda je jedna od najčistijih i najzdravijih voda za piće u BiH. Istraživanja pokazuju da BiH obiluje pitkom vodom, te da po stanovniku ima oko 9.460 kubnih metara vode.

Uprkos tome, izvozimo tek po neku kap. Već neko vreme se diskutuje oko toga, koja voda je ispravnija i kvalitetnija za piće – ona iz česme ili flaširana? I voda je posljednjih godina postala više trend nego pitanje zdravlja.

Procjenjuje se da je čak 25% flaširane vode samo pročišćena voda iz slavine. Određena istraživanja su pokazala da je voda iz slavine daleko kvalitetnija od flaširane vode, a da nas proizvođači reklamama pokušavaju uvjeriti u suprotno.

Dobra vijest je da se voda s naših područja nalazi visoko na listi najzdravijih i najkvalitetnijih voda na svijetu pa je uvijek mnogo bolji izbor ako pijemo domaću vodu – iz česme ili flaširanu vi sami odlučite , ali neka bude domaća.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *