Afrička kuga svinja na 146 imanja, eutanazirano 6.485 životinja

Afrička kuga svinja u Republici Srpskoj potvrđena je na ukupno 146 imanja, a izvršeno je neškodljivo uklanjanje 6.485 svinja, saopštilo je danas Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Žarišta u opštinama Šamac, Donji Žabar, Lopare i Ugljevik su sanirana i neškodljivo su uklonjene ukupno 63 svinje.

Bolest je aktivna na 10 imanja, a prema do danas dostavljenom izvještaju Kriznog centra Bijeljina na terenu je izvršeno neškodljivo uklanjanje sa 127 zaraženih imanja.

Iz Ministarstva navode da će nastaviti da prate situaciju na terenu i preduzimaju sve neophodne mjere i korake s ciljem suzbijanja i sprečavanja širenja ove zarazne bolesti.

Zbog velikog broja pitanja koja se odnose na promet u zaraženom i ugroženom području Ministarstvo poljoprivrede je dodatno tumačilo odredbe koje se odnose na promet i to je objavljeno na sajtu ovog ministarstva.

Veterinarski inspektor koji je u nadzoru sprovođenja svih mjera na zaraženom i ugroženom području na licu mjesta treba da procijeni osnovanost zahtjeva vlasnika za pokretanje životinja.

Treba i da se uvjeri u primjenu biosigurnosnih mjera na imanju /postojanje dezinfekcionih barijera na ulazu u imanje, dezinfikovano vozilo o čemu mora da posjeduje i dokumentaciju/ prilikom donošenja odluke o odobrenju stavljanja u promet drugih vrsta životinja kada su u pitanju prevozna sredstva.

Pored biosigurnosnih mjera, da bi se našle u prometu životinje moraju biti propisno obilježene, da potiču iz registovanih objekata ili imanja, da posjeduju uvjerenje o zdravstvenom stanju izdato od nadležne veterinarske organizacije koja je sprovela Program mjera zdravstvene zaštite životinja, navodi se u sapštenju.

Promet svinja u područjima Repubike Srpske slobodnim od afričke kuge svinja odvija kao i do sada u skladu sa Zakonom o veterinarstvu u Republici Srpskoj, odnosno da bi se našle u prometu svinje moraju biti propisno obilježene, da potiču iz registrovanih objekata ili imanja, da posjeduju uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja izdato od nadležne veterinarske organizacije.

Radi adekvatnog sprečavanja širenja i suzbijanja bolesti, iz Ministarstva apeluju da se vlasnici svinja strogo pridržavaju svih propisanih mjera, posebno biosigurnosnih mjera, svako sumnjivo stanje životinje i uginuće odmah da prijave nadležnom veterinarskom inspektoru ili nadležnom veterinaru.

Strogo je zabranjeno premještanje životinja, životinje moraju biti zatvorene u objekte, obavezno ograničiti kretanje sa i na farmama, postavljanje dezinfekcionih barijera, mijenjati obuću i odjeću prilikom napuštanja farme, ističe se u saopštenju.

Zabranjen je rad stočnih pijaca, organizovanje sajmova, izložbi i drugih okupljanja životinja na kojima se prodaju ili izlažu svinje, prodaja hrane životinjskog porijekla i hrane za životinje van poslovnog prostora, prodaja hrane životinjskog porijekla i hrane za životinje van poslovnog prostora na teritoriji cijele Republike.

Ministarstvo napominje da, zbog nedoumica u vezi sa prodajom hrane životinjskog porijekla i hrane za životinje van poslovnog prostora, Zakon o veterinarstvu u Republici Srpskoj definiše zabranu prodaje hrane životinjskog porijekla izvan registrovanog, odnosno odobrenog objekta.

S obzirom na to da brojne manifestacije javnog karaktera moraju imati potrebne dozvole za rad i održavanje, smatraju se mjestom kontrolisanog prometa odnosno odobrenim prostorom i za prodaju hrane životinjskog porijekla.

U ovim slučajevima u skladu sa ovlaštenjima veterinarskog inspektora potrebno je izvršiti kontrolu prodajnih mjesta na kojima se vrši prodaja hrane životinjskog porijekla s ciljem provjere porijekla zaklanih životinja i proizvoda životinjskog porijekla.

“Sve navedeno radi se ako manifestacija ima potrebne dozvole za održavanje i rad, u suprotnom se zabranjuje prodaja hrane životinjskog porijekla”, istakli su iz Ministarstva poljoprivrede.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentari: