Iako je januar predodređen za kovanje novih planova u poljoprivrednoj proizvodnji, posla u ovo doba godine imaju voćari u svojim zasadima, kako bi na vrijeme obezbijedili dobar rod i kvalitet ploda, svjesni činjenice da se po dobre proizvodne rezultate kreće tokom zimskih mjeseci.
Zimska rezidba voća pa zatim prskanje preparatima na bazi bakra su u ovom momentu prioritet.
Kako bi se nakon rezidbe voća spriječio napad bolesti i drugih patogena neophodno je zaštititi voćne zasade odgovarajućim preparatima. Tretmane je potrebno izvoditi kada dnevne temperature dostignu peti stepen Celzijusov i u momentima kada nema jačeg vjetra.
Insekti i štetočine ne biraju svoje stanište kada je riječ o tome da li će napasti mlade ili nešto starije zasade voća.
S druge strane i na njihovu aktivnost u najvećoj mjeri utiču vremenske prilike, a sudeći po tome da je nastupila pretežno blaga zima, voćari su u obavezi da češće obilaze zasade kako bi sagledali trenutno stanje, te da bi u slučaju potrebe reagovali na vrijeme.
Voćari semberskog i majevičkog kraja najveću borbu vode sa bakteriozama u zasadima, dok jabučasto voće uglavnom napada čađava krastavost.
I ako su ozime kulture ušle u fazu mirovanja, ratari su u obavezi da obilaze parcele kako bi ispratili stanje usjeva, s obzirom da blaga zima u Semberiju nije donijela snježni pokrivač koji bi bio odličan izolator biljkama, koje bi samim tim bile zaštićene i od napada bolesti.
Prvi tretmani u strnim žitima moraće sačekati rano proljeće, koje je vremenski predodređeno za obavljanje ovog posla na njivama.
Vremenski uslovi su idealni i za aktivnost glodara koji intenzivno tragaju za hranom, pa je neophodno od najezde ovih štetočina zaštititi mlade zasade voća, ali i propratiti stanje aktivnih rupa na njivama pod ozimim usjevima, kako bi se spriječila šteta u proizvodnji koju bi mogli napraviti glodari.