Nisu aprilske niske temperature naštetile zasadima trešnje i jagode u Semberiji. Ranije sorte trešnje tek počinju cvjetati u voćnjaku Radovanovića u Velikoj Obarskoj.
Veći je problem to što je evidentno da zasad vapi za vodom, zemljšte oskudijeva vlagom jer ozbiljnijih padavina u prethodnom periodu na ovom području nije bilo, pa već će sada ovaj proizvođač početi intenzivno navodnjavanje voćnjaka.
Rijetke su godine u kojima je voćnjake trebalo navodnjavati tokom aprila mjeseca. Obavljalo se kaže Čedomir navodnjavanje samo kako bi se zasadu trešnje i jagode dala neophodna prihrana, nikada do sada isključivo zbog dužeg sušnog perioda i nedostatka vlage u zemlji.
Cijene goriva i đubriva kumov ale su poskupljenjima u svim sektorima poljoprivredne proizvodnje. Voćarstvo inače i zahtjeva značajnija ulaganja kako bi se osigurao dobar i kvalitetan rod, ipak ova godina će zbog visokih inputa biti priča za sebe i po pitanju ulaganja i na kraju plasmana.
Berba jagoda i trešanja zahtijeva angažman sezonskih radnika. Čedomir kaže da u njegovim zasadima ove poslove obavljaju radnici koji su već godinama angažovani na berbi na njegovom imanju. Prošle godine lijepo je među redovima trešnje bilo vidjeti i srednjoškolce, ipak mladi se dugo ne zadržavaju u ovom poslu.Evidentno je da će ove godine i dnevnice radnicima biti veće.
Kada je o rodnom potencijalu trešnje riječ, teško je u ovom momentu napraviti procjenu, sve bi moglo biti jasnije kada trešnja uđe u period čišćenja i zametanja ploda u sezoni pred drugu ozbiljniju berbu.
Ako sve sa agroekološkog aspekta bude išlo po planu, berba jagode u ovom zasadu koji se prostire na hektar zemlje, počeće oko 10.maja. Cilj je proizvodnja kvalitetne i mirisne jagode na otvorenom polju, koja će istoga dana kada je i ubrana stići pred kupce.
I zasad trešnje se kao i onaj pod jagodom prostire na površini od jednog hektara. U planu je širenje proizvodnje trešnje, dok će jagoda kao voćarska kultura koja zahtijeva mnogo veću brigu i ulaganja vjerovatno biti manje zastupljena u budućnosti na ovom terenu.
Plasman jagode osiguran je na području Bijeljine, dok trešnje iz ovog zasada svoje mjesto nalaze kako u Semberiji, tako i u drugim krajevima BiH.
Ono što je jasno trešnja je proizvođačima isplativija u odnosu na jagodu, s obzirom da su godišnja ulaganja u održavanje zasada trešnje manja.
Ono što je trebalo da svojim voćnjacima pruže, uradili su voćari, prihvativši se posla odmah nakon prošlogodišnje berbe. Poučeni iskustvom znaju, da što se više poslu posvetiš, rezultati će na kraju proizvodne sezone biti bolji. Činjenica je da je usljed turbulencija na tržištu i pred njima neizvijena godina, ali se nadaju da će njihovo kvalitetno voće poput rumene trešnje i jagode imati dobru prođu na tržištu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com