Maksu Marjanovića zatekli smo na njivama. Postavlja cijevi za navodnjavanje kupusa, koji je četiri dana mogao bez zalijevanja nakon posljednje avgustovske kiše.
I tako se sa parcele na parcelu danima od kako je nastupila ekstremna vrelina premiještaju zalivni sistemi. Uz vodu koju crpe žedne biljke, može se računati i na bolji rezultat kažu proizvođači. Voda im je na sreću na dohvat ruke, pa su zalivni sistemi oveg ljeta na zadatku i u usjevu kukuruza.
Ranijih godina rijetki su bili oni koji su imali mogućnosti da navodnjavaju i kukuruz. Neki uslove za ovaj poduhvat nisu imali, a i sama visina biljke predstavljala je otežavajuću okolnost. Ove godine proizvođači u Semberiji odlučni da navodnjavanjem sačuvaju rod, naročito u trenutku kada se mnogi sa drugih proizvodnih područja žale da su već do sada izgubili i do 70 odsto roda usljed suše i nemogućnosti navodnjavanja.
Nije lako raditi na otvorenim poljima po visokim dnevnim temperaturama, ipak od namjere da se biljke i proizvodni rezultati sačuvaju uporni poljoprivrednici ne odustaju.
Proizvodna sezona u svakom smislu teška, dok sunce peče njive, ulaganja u zaštitu i navodnjavanje su znatno veća.
Što se kupusa tiče proizvodi se koliko se može kvalitetno uraditi kaže nam Makso koji o svojoj proizvodnji brine zajedno sa suprugom. Kupus bi trebalo da napusti njive tek u oktobru.
Bilo je i ranije suše koja je znala ugrožavati proizvodnju, petljalo se oko navodnjavanja na sve moguće načine, sjeća se i Makso.
I kao što Makso reče zemlja se ne rado prodaje jer se u ovom kraju Srpske od obrade plodne oranice nikada nije odustajalo.
Podsticaje na ono što proizvodi Makso ne ostvaruje, prioritet bi kaže bilo zaštititi proizvodnju i olakšati plasman robe poljoprivrednicima i to bi im bila najača podrška, jer se upravo u sezoni berbe suočavaju sa problemima kada često gube konkurentnost u otvorenoj tržišnoj utakmici.
__________________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com